Dieta zupowa – na czym polega i czy warto na nią przejść?
Dieta zupowa stała się swego czasu bardzo popularna. Trend na odchudzanie w ten sposób szybko rozpowszechnił się wśród celebrytów i znanych osób. Widząc spektakularne efekty gwiazd, na dietę zaczęli przechodzić również „zwykli ludzie”. Jednak na czym właściwie polega taki sposób odżywiania oraz czy jest on bezpieczny dla zdrowia? Sprawdź!
Na czym polega dieta zupowa?
Dieta zupowa, jak sama nazwa wskazuje, polega na jedzeniu dietetycznych zup. Osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, mają do wyboru jej dwa warianty. Pierwszy z nich to 7 dniowy post, polegający na spożywaniu 5 wywarów warzywnych w ciągu dnia. Każdy z nich zastępuje nam jeden posiłek. Tak więc zarówno na śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację musimy zjeść zupę. Taka dieta może jednak potrwać jedynie tydzień, dlatego jest odpowiednia dla wszystkich, którym zależy na oczyszczeniu organizmu. Drugi wariant takiego odżywiania, to zastąpienie 2-3 posiłków bulionem warzywnym, np. obiadu i kolacji. Jedząc w ten sposób, nie ma żadnych ograniczeń na temat tego, jak długo powinna trwać dieta.
Szukasz idealnej diety dla siebie? Zobacz też: Dieta rozdzielna – zasady, przepisy, efekty
Z czego zrobić zupę?
Jak wiadomo, nie każda zupa jest zdrowa i dietetyczna. Wywar w wersji fit, powinien być przyrządzony na bulionie warzywnym, do którego można dodać chude mięso bądź ryby. Do posiłku nie należy dodawać makaronu czy białego ryżu. Aby jednak być sytym, można zamiast nich zjeść z zupą podrobione mięso, którego użyliśmy do przygotowania bulionu. Warto również zrezygnować z zabielania wywaru śmietaną. Zamiast niej możemy użyć lekkiego jogurtu naturalnego.
Rodzaje zup, jakie przyrządzimy, zależą już od naszych indywidualnych preferencji. Możemy bowiem przygotować pomidorową, ogórkową, dyniową, jarzynową i każdą inną, byle by była ona w wersji fit. Najlepiej jest spożywać, zamiast jednego tradycyjnego posiłku, ok. 250 ml wywaru zawierającego 150-200 kcal. Należy również pamiętać, by w ciągu jednego dnia, zjeść kilka różnych rodzajów zup.
Dieta zupowa – etapy
Dieta zupowa składa się z czterech następujących etapów:
- przygotowanie – należy zacząć powoli wprowadzać do swojego jadłospisu dietetyczne zupy, a dzień zaczynać szklanką wody z cytryną,
- redukcja – na tym etapie należy zastąpić kilka lub wszystkie posiłki zupami, nie podjadać między daniami oraz spożywać ostatni wywar na ok. 4 godziny przed snem,
- stabilizacja – gdy osiągniemy już wymarzony cel, warto zacząć wprowadzać do jadłospisu zupy z dodatkiem makaronu czy ryżu, by stopniowo przyzwyczaić organizm do innego sposobu odżywiania,
- utrzymanie – na końcu naszej diety, warto zacząć regularnie spożywać klasyczne stałe posiłki.
Dzięki trzymaniu się wszystkich zasad oraz etapów, możemy stracić nawet 2-3 kilogramy w ciągu tygodnia, a następnie utrzymać wagę, nie doświadczając tym samym efektu jojo.
Dieta zupowa – jadłospis
Wersja I – 5 zup
Śniadanie: zupa mleczna
II śniadanie: zupa jarzynowa
Obiad: zupa dyniowa
Przekąska: gruszka i jogurt naturalny
Podwieczorek: zupa pomidorowa
Kolacja: zupa kalafiorowa
Wersja II – 2 zupy
Śniadanie: owsianka z cynamonem
II śniadanie: jogurt naturalny/kefir i jabłko
Obiad: zupa kapuściana
Podwieczorek: jogurt naturalny/kefir i ananas
Kolacja: zupa paprykowa z pieprzem cayenne
Przepisów na zupy nie trzeba daleko szukać. Wystarczy, że przygotujemy je w ten sam sposób jak do tej pory, jednak zamienimy kaloryczne produkty na ich zdrowsze i lżejsze odpowiedniki.
Czy dieta zupowa jest zdrowa?
Zupa to pełnowartościowy posiłek, który dostarcza nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Należy jednak pamiętać, że organizm będzie funkcjonował prawidłowo jedynie wtedy, gdy zachowamy swego rodzaju różnorodność posiłków. Lepiej więc odchudzać się jedząc 2-3 zupy dziennie, a dietę składającą się z samych wywarów stosować jedynie przez 7 dni i powtarzać ją nie częściej niż co 3 miesiące.
Na puffa.pl też inspirujemy w temacie osiłków dietetycznych.
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress