Jak gotować makaron – w termomiksie, do zupy i al dente
Dania z półwyspu apenińskiego są bardzo często obecne w naszej kuchni. Każdy uwielbia pizzę, aromatyczną kawę i włoskie makarony. A czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek, jak długo gotować makaron, aby jego smak był niczym z autentycznej włoskiej ristorante? Okazuje się, odpowiedni sposób gotowania makaronu może diametralnie zmienić smak całego przygotowywanego dania. Zobaczmy, jak wybrać i gotować makaron, aby móc rozkoszować się śródziemnomorskimi smakami.
Jak gotować makaron – czy różne rodzaje gotujemy w inny sposób?
Na samym początku warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego makaronu do konkretnego dania. Veneziana – sklep internetowy zajmujący się smakołykami z Włoch ma w swojej ofercie olbrzymią ilość różnych rodzajów makaronów, co może nam pokazać, że nie do każdego dania będziemy wybierać znane nam spaghetti.
Oprócz tego mamy też przecież tradycyjne polskie makarony. Sklep, który dba o swoich klientów będzie dawał możliwość wyboru pomiędzy różnymi rodzajami makaronów. Wśród nich możemy wymienić spaghetti, cannelloni, farfalle, tagliatelle, fusilli, ziti, focchi rigati, orxo, spghettoni, tettucine, lasagne, anelli, ravioli, rotelle, papardelle i wiele innych. Najpopularniejsze z nich doczekały się polskich nazw, a inne są już tak codzienne, że nawet nie potrzebujemy ich polskich odpowiedników. A więc – jaki makaron do pesto, a jaki makaron do rosołu? Czy oprócz estetycznego wyglądu odczujemy jakąkolwiek różnicę?
Rodzaje makaronów
Jeśli przyjrzymy się bliżej różnym makaronom okaże się, że rzeczywiście czasem lepiej sięgnąć po inny rodzaj. Na przykład – gładki makaron nie jest najlepszą opcją, gdy chcemy aby przygotowany przez nas sos otulał makaron. Taka powierzchnia sprawia, że sos i inne dodatki będą się ześlizgiwać. Taka mała niedogodność, a potrafi człowieka zniechęcić.
Bardzo ciekawą anegdotą dotyczącą gładkiej pasty jest fakt, że w trakcie trwającej do teraz pandemii we Włoszech jeden rodzaj makaronu nie schodził z półek. Z własnego doświadczenia pewnie wiemy, że na początku tego koszmaru dużo osób rzuciło się do supermarketów i wykupiło wszystkie produkty pierwszej potrzeby. We Włoszech było podobnie, ale zauważono, że makaron penne bez rowków nie cieszył się równą popularnością i można go było bez problemu znaleźć w sklepach. W dodatku, w internecie zawrzała kłótnia, gdzie oceniano, który rodzaj makaronu jest najgorszy.
Wracając do głównego tematu – do gęstych sosów z dodatkami najlepszym wyjściem będzie penne (rurki), fusilli (świderki) czy nawet tradycyjne spaghetti. Do zup natomiast lepiej wybrać krótsze i cienkie makarony np. dobrze nam znane nitki. Najbardziej ozdobnymi rodzajami makaronów są świderki, kokardki czy muszelki, które będą idealnym dodatkiem do sałatki. Na samym końcu mamy lasagne, cannelloni i każdy inny duży rodzaj. Te będą używane do robienia zapiekanek i dań z nadzieniem.
Makaron – ile gotować?
Jak widzicie mamy różne rodzaje makaronów, a co za tym idzie każdy z nich wymaga innego czasu gotowania. Większość producentów opisuje dokładnie, jak powinniśmy przygotowywać wybrany przez nas makaron. Co więcej mamy podany czas gotowania i czas gotowania al dente. Gotowanie na półtwardo to metoda przyrządzania, w której makaron ma być lekko twardy, jędrny i sprężysty. Często słyszymy, że ta metoda przygotowania jest dla nas lepsza, więc zobaczmy dokładnie, dlaczego makaron al dente jest zdrowszy.
Zdrowy i niskokaloryczny makaron? Dowiedz się, jak kupować makarony z wpisu „Jaki makaron na diecie, czyli ile kalorii ma makaron?„.
Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że makaron jest źródłem węglowodanów, czyli cukrów. Niedogotowany makaron ma niższy indeks glikemiczny, więc nie musimy obawiać się dużych skoków cukru we krwi. Inaczej jest w sytuacji, gdy spożywamy rozgotowany makaron, którego indeks glikemiczny może być już dwa razy większy. Sprawdzenie kiedy makaron jest ugotowany polega na spróbowaniu go – jeśli makaron jest sprężysty, ale nie twardy oznacza to, że czas go odcedzić. Niestety nie da się jednoznacznie określić, jak długo gotować makaron al dente, ale ten przedział będzie wynosił mniej więcej od 5 do 10 minut. W dodatku wystarczy przeczytać informacje załączone na opakowaniu i sprawdzić twardość w trakcie gotowania, a powinniśmy otrzymać wymarzony efekt.
Jak gotować makaron?
Ugotowanie makaronu jest bardzo prostym zadaniem, ale często popełniamy drobne błędy, które wpływają na efekt końcowy dania. Z najprostszych zasad warto zadbać o to, aby makaron miał odpowiednią ilość wody. Najczęściej zaleca się jeden litr na sto gram makaronu. Kolejną rzeczą jest fakt, że makaron wkładamy do wody dopiero gdy osiągnie on temperaturę stu stopni. W tym momencie będziemy też solić wodę, ponieważ nieosolona woda szybciej się zagotuje. Garnek nie musi być przykryty, co więcej, jeśli gotujemy długi makaron moglibyśmy mieć problem z zakryciem makronu, który wystaje z garnka. Następnie powoli wrzucamy wybrany przez nas makaron i mieszamy całość. Jeśli gotujemy spaghetti lub inny rodzaj długiego makaronu powinniśmy być podwójnie czujni, aby mieć pewność, że makaron będzie gotował się równomiernie.
Doglądanie makaronu jest ważne, ponieważ nie chcemy go rozgotować ani pozwolić, aby się posklejał. Gdy uważamy, że makaron jest już odpowiednio ugotowany możemy go odcedzić. I tutaj dobrze jest posłuchać włoskiej wiedzy na temat kuchni. Włosi nie wylewają całości odcedzonej wody, ponieważ jest ona świetnym dodatkiem do sosów. A jeśli nie solimy gotującej się wody możemy ją później wykorzystać do podlania kwiatów. Oczywiście musimy poczekać, aż woda ostygnie do temperatury pokojowej. Z drugiej strony nie czekajmy kilku dni, ponieważ taka woda może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach.
Nowe metody gotowania makaronu – czyli jak ugotować makaron w termomiksie
Najpopularniejszym sposobem ugotowania makaronu będzie zagotowanie wody na kuchence gazowej, elektrycznej lub indukcyjnej. Jednak technologia idzie do przodu i mamy coraz to nowe urządzenia, których zadaniem jest ułatwienie nam życia codziennego. Ryż doczekał się już urządzenia przeznaczonego do idealnego ugotowania i utrzymania go w idealnej temperaturze. Na razie mamy jedynie ryżowar, ale kto wie, co będzie następnym wielkim wynalazkiem.
Natomiast sprzętem, który jest bardzo popularny w większości domów, jest termomiks. Jest to urządzenie wielozadaniowe, które może służyć do odważenia składników, mieszania, ubijania piany, podgrzewania, gotowania na parze, krojenia, mielenia, blendowania oraz zwykłego gotowania. Dzięki temu możemy wykorzystać termomiks również do ugotowania makaronu. W zależności od modelu, rodzaju makaronu oraz ilość wody czas gotowania może się minimalnie różnić. Warto doczytać tę kwestię w załączonym do opakowania zbiorze przepisów.
Jeśli interesują Cię najświeższe informacje, koniecznie zajrzyj na portal http://www.mojewirtualnemiasto.pl/!
Makaron – jak się robi go od podstaw?
Co więcej, przy użyciu termomiksa możemy przygotować makaron od podstaw! Potrzebne nam będą jedynie jajka, mąka i oliwa z oliwek. Składniki umieszczamy w naczyniu, które ustawiamy na interwał i przez kilka minut pozwalamy się mu wyrobić. Z uzyskanego ciasta lepimy kulkę, której należy dać chwilę na stwardnienie. Następnie rozwałkowujemy ciasto i kroimy wedle fantazji.
Oczywiście termomiks nie jest koniecznym wyposażeniem do zrobienia makaronu. W końcu makrony królują na rodzinnych stołach od dawna, a te nowoczesne rozwiązania technologiczne zaczęły się pojawiać dopiero w XX w., ale może nam dużo ułatwić całe przygotowanie włoskiego obiadu.
Jak gotować makaron al dente skoro nie mamy dokładnych instrukcji od producenta? Jedyne co musimy zrobić to słuchać własnego rozsądku i próbować, czy makaron jest już gotowy. Zasady są przedstawione wyżej, więc ugotowanie pysznego makaronu powinno być proste i przyjemne!
Podsumowanie
Ugotowanie makaronu jest banalnie proste, ale powinniśmy zadbać o to aby całe danie było znakomite. Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie wybranie odpowiedniego rodzaju makaronu do dania, które gotujemy. Możemy wybierać makarony do zup, sosów, sałatek lub będące ciastem, które chcemy wypełnić. Następną rzeczą będzie cały proces gotowania – najpierw gotujemy wodę, solimy, a później wrzucamy surowy makaron. W trakcie gotowania należy kilka razy przemieszać pastę oraz odcedzić ją w odpowiednim momencie. Jeśli mamy makaron kupiony w sklepie, możemy kierować się zaleceniami producenta. Oczywiście i tak warto sprawdzić, czy pasta nie będzie gotowa chwilkę wcześniej lub później. W trakcie odcedzania postarajmy się nie marnować wody – możemy wykorzystać ją jako dodatek do sosu lub, jeśli nie była posolona, podlać nią kwiaty.
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress