Jak przygotować się do rozpoczęcia sezonu narciarskiego? Nasze porady
Według deklaracji aż 30 procent Polaków potrafi jeździć na nartach. Cztery miliony naszych rodaków uprawia narciarstwo regularnie i co roku znajduje czas na co najmniej jeden wypad na stok. Wśród nich są oczywiście zapaleni narciarze, którzy nie tylko chętnie wizytują polskie stoki, ale też wyjeżdżają w słowackie Tatry czy też do alpejskich ośrodków w Austrii, Szwajcarii bądź Włoszech. Wiele osób z utęsknieniem czeka więc na ochłodzenie i pierwsze dni grudnia, gdy temperatura w Polsce zwykle pozwala na sztuczne naśnieżanie tras, a po chwili pojawia się też naturalny śnieg. Do rozpoczęcia sezonu narciarskiego trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Najważniejsze są trzy kwestie kwestie – zadbany sprzęt, odpowiedni strój oraz niezła kondycja.
Jak przygotować sprzęt narciarski na początek zimy?
Zdecydowana większość fanów białego szaleństwa po sprzęt narciarski sięga jedynie przez trzy, cztery miesiące w roku. Nieliczne wyjątki to profesjonalni narciarze oraz osoby, które stać na dalekie wyjazdy na półkulę południową, na przykład do Nowej Zelandii, gdzie sezon narciarski trwa w czasie polskiego lata. Narty oraz buty przez większość roku nie są zatem używane i leżą bezczynnie. Dlatego już kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu narciarskiego warto po nie sięgnąć i sprawdzić, w jakim są stanie po poprzedniej zimie. W ten sposób unikniemy niemiłego zaskoczenia tuż przed wyjazdem na stok.
Jakie buty najlepiej nadają się na trekking w wysokich górach? Chcesz wybrać mądrze? Poznaj treść naszego artykułu!
Narty, czyli ostrzenie i smarowanie
Najważniejszą częścią wyposażenia są narty. Nawet najwygodniejsze narciarskie buty zimowe męskie Salomon nie zastąpią dwóch desek pod stopami. To na ten element powinniśmy zatem w pierwszej kolejności zwrócić naszą uwagę. Trzeba sprawdzić, w jakim są stanie: czy nie ma na nich pęknięć lub rozwarstwień. Problemem mogą być także liczne rysy na ślizgu. Należy również oczyścić narty, by zetrzeć z nich kurz oraz resztki smaru, jeśli nie zrobiliśmy tego na wiosnę.
Potem możemy zabierać się do nieco bardziej skomplikowanych czynności. Do takich będą należeć zabiegi wykonywane na krawędziach nart. Po intensywnym sezonie, zwłaszcza okraszonym zjazdami po oblodzonych stokach, trzeba będzie je naostrzyć. Takimi pracami zajmują się serwisy narciarskie, ale przy odrobinie chęci i umiejętności można naostrzyć je samodzielnie. Najlepiej nada się do tego kątnica pozioma. Za optymalny kąt przycięcia krawędzi przyjmuje się zwykle 88 stopni, ale także 90 stopni powinno umożliwiać płynną jazdę. Krawędzie ostrzymy od strony dolnej oraz bocznej.
Przed pierwszym wypadem na stok nartom przydałoby się również smarowanie. Dzięki temu jazda będzie znacznie bardziej płynna. Profesjonaliści dobierają smar do temperatury śniegu. Zazwyczaj smar kupuje się pod postacią kostki wosku z dodatkiem substancji poślizgowych. Niektóre nakłada się na sucho, ale znaczną część wosków trzeba roztapiać przy pomocy żelazka. Po dokładnym rozprowadzeniu smaru należy przejść do cyklinowania i szczotkowania ślizgu narty. Przed założeniem desek na nogi warto jeszcze zwrócić uwagę na wiązania. W końcu to od ich stanu zależy stabilność jazdy oraz bezpieczeństwo w razie upadku, gdy narta powinna się wypiąć, by zminimalizować ryzyko urazu.
Uwielbiasz podróże i zastanawiasz się gdzie się udać na następną wycieczkę? Odwiedź mojewirtualnemiasto.pl i sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić!
Buty, czyli prawidłowa konserwacja
Dla komfortu jazdy bardzo ważne są również buty narciarskie. Na ich prawidłowe dopasowanie zwykle poświęca się sporo czasu, tym bardziej więc warto odpowiednio o nie zadbać. Przed rozpoczęciem sezonu zbierzemy jednak przede wszystkim owoce tego, co zrobiliśmy z nimi na wiosnę, po ostatnim pobycie na stoku. Buty Salomon narciarskie, a także obuwie innej marki, przed odłożeniem do szafy powinny zostać dokładnie osuszone. Taki efekt osiąga się tylko wtedy, kiedy wyciągnie się z zewnętrznej skorupy buty wewnętrzne i wkładki.
Po osuszeniu powinno się z kolei zebrać but w całość. Jeśli tak zrobiliśmy, nie musimy martwić się o ewentualne odkształcenia. Wtedy jesienią pozostaje nam tylko delikatnie oczyścić but z kurzu i innych zabrudzeń. Warto też przymierzyć obuwie przynajmniej kilka dni przed planowanym wyjazdem, by sprawdzić, czy nadal jest równie wygodne, co w poprzednim sezonie.
Jak przygotować strój narciarski na pierwszy wyjazd na stok?
Przed pierwszym wyjazdem na narty w nowym sezonie warto zajrzeć także do szafy z ubraniami. Na stok można oczywiście wyruszyć w dowolnym stroju, ale najlepiej przygotować wygodny ubiór narciarski składający się z kilku elementów. Przede wszystkim znacznie przyjemniej będzie jeździło się nam w bieliźnie termoaktywnej. Dzięki temu nie spocimy się zbyt mocno nawet wówczas, gdy temperatura na stoku okaże się wyższa niż przypuszczaliśmy. Przed nowym sezonem warto zaopatrzyć się w nowy zestaw bielizny narciarskiej.
Sprawdźmy natomiast, w jakim stanie są używane przez nas przed rokiem kurtka i spodnie narciarskie. Powinny być wykonane z nieprzemakalnych i oddychających materiałów. Jeżeli jednak już kilka razy odbyliśmy w nich wyprawy na narty, nawet na ubraniach najwyższej jakości mogą pojawić się przetarcia bądź rozdarcia. Przed sezonem trzeba więc ocenić stan zużycia stroju i zreperować ubytki lub pomyśleć o zakupie nowych ubrań. Na narty będą potrzebne oczywiście również rękawiczki i czapka. Jeżeli dotąd tego nie zrobiliśmy, warto pomyśleć też o zakupie gogli i kasku. Zwłaszcza ten ostatni element wyposażenia z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników, gdyż wydatnie podnosi bezpieczeństwo na stoku w razie upadków przy dużej prędkości.
Jak zadbać o swoją kondycję przed sezonem narciarskim?
Odpowiedni sprzęt narciarski, najlepiej marki Salomon, buty zimowe damskie lub męskie dopasowane do stopy, dobrze dobrany strój – to ważne elementy, o które trzeba zadbać przed rozpoczęciem sezonu narciarskiego. Nie można jednak zapomnieć, że odpowiedniego przygotowania wymaga także nasz organizm.
Osoby, które regularnie ćwiczą i zachowują aktywność fizyczną, nie powinny mieć na stoku szczególnych problemów. Im pozostaje pamiętać o tym, by przed samym przypięciem nart przeprowadzić delikatną rozgrzewkę, na przykład wykonując przysiady, skłony oraz wymachy rąk i nóg. Narciarstwo to bowiem sport jak każdy inny i bez odpowiedniej rozgrzewki łatwo o kontuzję. Amatorzy nie są wyjątkiem od tej reguły.
Narciarze, którzy prowadzą siedzący tryb życia, powinni natomiast zacząć nieco częściej się ruszać już kilka tygodni przed wyjazdem na stok. Dobrym przygotowaniem będą zajęcia fitness, ale można oczywiście przygotować się do jazdy we własnym zakresie. Wystarczy regularnie stosować ćwiczenia rozciągające, a także wzmacniające mięśnie nóg oraz mięśnie posturalne. Brzuszki, przysiady i wykroki będą dobrym pomysłem. Kondycję poprawi też jazda na rowerze, bieganie czy pływanie. Przed samym wyjazdem na narty pamiętajmy również o tym, by zabrać ze sobą krem ochronny z filtrem UV. Pomoże ochronić naszą skórę – w końcu na stoku czeka ją zderzenie z niską temperaturą, wiatrem i słońcem.
Ostatnie wpisy
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress