Jak w rzeczywistości działa botoks?
Botoks to nic innego jak toksyna botulinowa. Neurotoksyna ta, wytwarzana jest przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Blokuje egzocytozę i hamuje przekazywanie impulsu do komórki mięśniowej. Dzięki temu mięsień rozluźnia się, a znajdująca się nad nim skóra ulega wygładzeniu. Wiele kobiet, które dostępnymi na rynku kosmetykami, nie może poradzić sobie z głębokimi zmarszczkami, często rozważa opcję jaką jest wstrzyknięcie botoksu. Pojawił się jednak stereotyp, jakoby botoks miał tworzyć z twarzy maskę, na której nie widać ani śladu mimiki. Czy tak jest w rzeczywistości? Jak dokładnie działa botoks, jakie są jego zalety oraz wady – odpowiadamy.
Czym jest botoks?
Toksyna botulinowa, popularnie nazywana jest także jadem kiełbasianym, ponieważ naturalnie występuje w zepsutych wędlinach. Spożyty jad może być silną trucizną, jednak wstrzyknięty przez specjalistę, w niewielkich ilościach, nie może nam w żaden sposób zaszkodzić. Początkowo botoks stosowano między innymi do usuwania nadmiernego napięcia mięśni dzieci chorych na porażenie mózgowe lub u osób po udarze mózgu, a także leczono nim nadpotliwość oraz zeza. Właśnie w ostatnim przypadku zauważono, że działa nie tylko na oczy, ale i wygładza zmarszczki wokół nich. Medycyna estetyczna rozpoczęła wykorzystywanie toksyny botulinowej stosunkowo niedawno, ponieważ dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku.
Doradzamy jak zadbać o swoje ciało: Nowy rok, nowa ja – jak zadbać o swoje włosy i paznokcie?
Dzisiaj botoks znajduje zastosowanie głównie w wygładzaniu zmarszczek. Możemy likwidować nim bruzdy na czole (poprzeczne oraz pionowe), kurze łapki znajdujące się wokół oczu, zmarszczki na dolnej powiece, nad górną wargą, czy na szyi. Podniesiemy nim także opadające kąciki oczu czy ust oraz zregenerujemy włosy w odpowiednim salonie fryzjerskim. Pamiętajmy, że przed każdym zabiegiem tego typu, swoją opinię powinien wyrazić wyszkolony dermatolog.
CMED – Dermatolog Katowice – zadbaj o piękną cerę już teraz!
Jak działa botoks i jakie są przeciwwskazania?
Technika polega na jednokrotnym lub wielokrotnym wstrzykiwaniu substancji w mięsień, który odpowiedzialny jest za powstawanie konkretnych zmarszczek, których chcemy się pozbyć. Może być także wstrzyknięta podskórnie, jeśli bruzda nie jest zbyt głęboka. Sama iniekcja igłami jest dość nieprzyjemna, a skóra po zabiegu jest zwykle zaczerwieniona. Zabieg, w zależności od liczby leczonych obszarów trwa około 15-20 minut.
Botoksu nie powinno się wstrzykiwać jeśli występują u nas zaburzenia krzepnięcia lub stosujemy w tym czasie antykoagulanty, czyli leki przeciwzakrzepowe, np. aspirynę. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest uczulenie na toksynę botulinową. Nie powinien być także stosowany w trakcie ciąży i karmienia piersią, a także u pacjentów z rozległymi uszkodzeniami czy uczuleniami skóry.
Zapraszamy po więcej interesujących artykułów na puffa.pl
Ostatnie wpisy
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress