Jak zdezynfekować mieszkanie po chorobie?
Zwracamy dziś coraz większą uwagę na nasze zdrowie. W dobie pandemii nawet przy codziennych czynnościach i podróżach do pracy bardziej na siebie uważamy. Cel jest prosty: uniknięcie zakażenia.
Bywa jednak, że nie jesteśmy w stanie uciec przed chorobą. Trzeba wówczas przecierpieć swoje. Kiedy się już z nią rozprawimy, powinniśmy jednak zrobić wszystko, by nie przeniosła się na domowników.
To szczególnie ważne w przypadku chorób wirusowych. Wirus SARS-CoV-2, który jest przyczyną Covid-19, może przetrwać w mieszkaniu nawet kilka dni. Wszystko zależy od rodzaju powierzchni. Inne patogeny również wykazują zresztą podobną żywotność.
Po wyzdrowieniu bądź zakończeniu kwarantanny należy zatem zdezynfekować mieszkanie. W ten sposób ograniczymy ryzyko zarażenia naszych bliskich i domowników. Zmniejszymy także prawdopodobieństwo reinfekcji, które jest spore zwłaszcza wśród osób z obniżoną odpornością.
Odkażanie mieszkania – po pierwsze wietrzenie
W czasie choroby staramy się unikać przeziębienia i niskich temperatur. Z tego powodu często zapominamy również o wietrzeniu pomieszczeń. Po zakończeniu choroby należy więc bezwzględnie dobrze wywietrzyć całe mieszkanie. A zwłaszcza wnętrza, w których przebywał chory.
Dzięki temu łatwiej pozbędziemy się zarazków, które krążą w powietrzu. Prawidłowa cyrkulacja to pierwszy krok do usunięcia z otoczenia resztek wirusów.
Otwórzmy więc szeroko wszystkie okna i nie obawiajmy się wyziębienia mieszkania. Wietrzenie pomieszczeń po chorobie powinno trwać co najmniej kilkadziesiąt minut.
Urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń
Pomocą w całkowitej dezynfekcji mieszkania po chorobie mogą być specjalne urządzenia, które pomogą ograniczyć rozprzestrzenianie się przyszłych zarazków.
Mowa tutaj przede wszystkim o oczyszczaczach powietrza. Najlepiej sprawdzają się urządzenia do dekontaminacji. Warto postawić na przenośne maszyny, dzięki którym można dbać o różne wnętrza zgodnie z aktualnymi potrzebami. Jeśli więc zainteresował Cię temat urządzeń do dekontaminacji, zajrzyj na stronę https://tomed.waw.pl/ i poznaj więcej informacji.
Urządzenia do dekontaminacji unieszkodliwiają wirusy i bakterie na poziomie DNA. Działają dzięki technologii zimnej plazmy, która nie daje szans zarazkom.
Kiedy włączymy taki sprzęt w mieszkaniu opuszczanym przez chorego, w kilka godzin usunie z powietrza wszelkie patogeny. Gdy chory przebywa w tym samym mieszkaniu, co pozostali domownicy, urządzenie do dekontaminacji wyraźnie zmniejszy ryzyko zarażenia.
Dezynfekcja mieszkania – przedmioty, które należą do chorej osoby
Cyrkulacja powietrza to jednak nie wszystko. Nawet dobre wietrzenie nie usunie bowiem wirusów z niektórych powierzchni.
Dotyczy to przede wszystkim przedmiotów, których chory używał na co dzień. Należy usunąć z mieszkania zwłaszcza środki higieniczne, z których korzystała zarażona osoba. To samo dotyczy między innymi szczoteczek do zębów czy wszelkich gąbek. Po chorobie trzeba je po prostu wyrzucić.
Dezynfekcji wymagają również przedmioty codziennego użytku, z których poza chorym mogą korzystać inni domownicy. Mamy tutaj na myśli na przykład wszelkie sztućce i naczynia.
Najpewniejszym sposobem usuwania zarazków z takich przedmiotów jest potraktowanie ich wysoką temperaturą. “Kąpiel” we wrzątku usunie zarazki zdecydowanie skuteczniej niż wszelkie detergenty.
Dezynfekcja w pomieszczeniach
Nie wolno zapomnieć także o wspólnych powierzchniach mieszkalnych. Dezynfekcji domagają się właściwie wszystkie powierzchnie w pokoju chorego.
Najbardziej prawdopodobną drogą kontaktu z zarazkami są klamki, różnego rodzaju włączniki czy piloty, których często dotykają inne osoby. To samo dotyczy mebli – przede wszystkim blatów stołów, poręczy oraz oparć krzeseł i foteli.
Odkażanie tego typu przedmiotów powinno odbywać się za pomocą specjalnych preparatów. Obecnie na rynku jest ich coraz więcej. Większość najbardziej skutecznych powstaje na bazie alkoholu.
Warto jednak dostosować środek do rodzaju patogenów, który wywołał chorobę. Obok bakterii mogą być nimi przecież choćby bakterie czy grzyby.Wszystkie powierzchnie trzeba wyczyścić dokładnie i zwrócić uwagę na wszelkie zagłębienia. Czyszczenie “po łebkach” nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. W przypadku tkanin najlepszym rozwiązaniem jest z kolei wypranie ich w wysokiej temperaturze.
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress