Koktajle białkowe – sposób na odchudzanie czy „masę”?
Osoby regularnie odwiedzające siłownię często sięgają po szereg różnego typu odżywek czy shaków. Ich zadaniem jest głównie zwiększenie wydolności treningowej oraz szybszej regeneracji po aktywności fizycznej. Coraz większą popularnością cieszy się ostatnio koktajl proteinowy. Spożywają go zarówno mężczyźni, którym zależy na rozbudowie tkanki mięśniowej, jak i kobiety będące na diecie redukcyjnej. Jak więc działa taki produkt? Sięgać po niego, gdy zależy nam na „masie” czy utracie zbędnych kilogramów? Sprawdź!
Czym właściwie jest koktajl proteinowy?
Koktajl proteinowy występuje najczęściej w postaci proszku, który należy połączyć z płynną substancją. W składzie takiego produktu znajdziemy przeważnie izolat białka serwatkowego, słodzik, taki jak np. ksylitol, oraz naturalne ekstrakty, dzięki którym napój przybiera konkretny smak. Ze względu na dużą ilość białka, koktajle stają się pełnowartościową „pożywką” dla naszego organizmu. Dzięki temu uzupełniamy niedobory tej jakże ważnej substancji oraz wspomagamy prawidłową pracę poszczególnych komórek. Mamy także nieco więcej siły, a nasze mięśnie mogą się szybciej zregenerować. W trosce o własne zdrowie oraz bezpieczeństwo, najlepiej wybierać shaki białkowe składające się wyłącznie z naturalnych składników. W ten sposób mamy pewność, że każdy składnik jest przez nas odpowiednio przyswajany i może stanowić uzupełnienie codziennej zdrowej diety.
Kiedy brać białko?
Shaki proteinowe warto spożywać w szczególności wtedy, gdy w naszej diecie znajduje się bardzo mała ilość naturalnego białka, dostarczanego wraz z pożywieniem. Powinny więc zainteresować się nim osoby, które cierpią na liczne alergie pokarmowe i ze względów zdrowotnych nie mogą przyjmować niektórych produktów. Jeśli więc jesteśmy uczuleni na jaja czy chudy twaróg, koktajl białkowy idealnie zastąpi nam takie artykuły spożywcze. Osoby będące na diecie wegetariańskiej również mogą zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Spore ilości białka znajdującego się w shaku uzupełnią składniki, których brakuje nam przez brak mięsa w codziennym jadłospisie. W przypadku wegan trzeba jednak uważać z doborem odpowiedniego koktajlu. Należy dokładnie prześledzić skład, by zorientować się, czy wszystkie substancje są pochodzenia roślinnego.
Białko – na „masę” czy odchudzanie?
Białko to bardzo ważny składnik diety redukcyjnej, ale także i takiej, która pozwoli nam przybrać na wadze. W swoim jadłospisie shaki proteinowe mogą uwzględnić osoby dążące do zarówno szczupłej, jak i atletycznej, umięśnionej sylwetki. Skąd więc możemy mieć pewność, w jaki sposób na nas zadziałają? Wszystko zależy w głównej mierze od tego, z czym je łączymy oraz ile kalorii dziennie dostarczamy do swojego organizmu. Na redukcji musimy więc dokładnie pilnować swojego deficytu, na „masie” należy natomiast spożywać odpowiednio dużą nadwyżkę. Koktajle białkowe same w sobie nie sprawią, że nagle stracimy zbędne kilogramy czy rozbudujemy tkankę mięśniową. Są jedynie substancją wspomagającą.
Jak zrobić koktajl białkowy?
Gotową mieszankę do wyrobu koktajli proteinowych najlepiej wymieszać z mlekiem bądź wodą. Niezbędny będzie więc specjalny shaker, dzięki któremu napój przyjmie jednolitą konsystencję. Tak przygotowanego shaka można spożyć solo, bądź dodać do niego ulubione płatki pełnoziarniste, świeże owoce, orzechy czy nasiona. Z pomocą koktajlu jesteśmy w stanie przygotować także inne zdrowe posiłki, takie jak lody czy naleśniki. Warto więc nieco poeksperymentować i stworzyć ciekawe autorskie przepisy.
Białko – przed, po czy w trakcie treningu?
Białko najlepiej spożywać po każdym treningu. Dzięki temu nasze mięśnie oraz cały organizm będą w stanie się zregenerować. Warto jednak pamiętać, że koktajle proteinowe mogą zastąpić nam także jeden posiłek w ciągu dnia. Jeśli więc nie mamy pod ręką czegoś, co moglibyśmy zjeść na drugie śniadanie czy podwieczorek, dobrze jest sięgnąć po smaczny i zdrowy shake białkowy. Takie danie należy jednak wliczyć w swój dzienny bilans kaloryczny.
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress