Liczenie kalorii – kiedy ma sens?
Niektóre osoby, które właśnie zaczynają swoją przygodę z odchudzaniem, skrupulatnie zapisują każdą zjedzoną przez siebie kalorię. Dzięki temu czują się pewniej i mają większą motywację do przestrzegania diety. Jednak czy takie liczenie ilości energii spożytej z każdym posiłkiem ma sens? Czy bez tego również da się skutecznie schudnąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Plusy liczenia kalorii
Kontrola nad posiłkami
Osoby, które zaczynają swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem oraz zrzucaniem zbędnych kilogramów bardzo przestrzegają tego, by zachować swój dzienny ujemny bilans kaloryczny. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie schudnąć. Aby móc cały czas kontrolować ilość spożytej energii, przydatny okazuje się kalkulator do liczenia kalorii. Wprowadzając do niego każdy posiłek, widzimy, jak dużo kalorii dostarczyliśmy do organizmu z pożywienia. W początkowej fazie zrzucania zbędnych kilogramów, takie narzędzie okazuje się niezwykle ważne. Dzięki niemu zaczynamy bowiem orientować się, które dania są mniej kaloryczne oraz uczymy się, jakie ilości posiłków zjadać, by zachować odpowiedni bilans.
Zastanawiasz się czy lepsze posiłki są na ciepło czy na zimno? Przeczytaj: Posiłki na ciepło czy na zimno? Czy ma to jakiś wpływ na odchudzanie?
Regulacja ilości kalorii
Odchudzając się, często widzimy, że spożywamy zbyt dużą bądź zbyt małą ilość kalorii. Na ogół właśnie przez to nasze postępy nie są zadowalające. Prowadząc spis spożywanej energii jesteśmy w stanie szybko zainterweniować i zmienić coś w swojej diecie. Mając czarno na białym rozpisane, co do tej pory jedliśmy, jest to o wiele łatwiejsze do wykonania. Warto więc, nawet tylko raz na jakiś czas, zapisać wszystkie spożyte w ciągu dnia kalorie, być w razie potrzeby, móc szybko zwiększyć lub zmniejszyć wartość energetyczną poszczególnych dań.
Kontrola nad głodem
Będąc na rygorystycznej diecie, często odczuwamy głód między poszczególnymi posiłkami. Dietetycy radzą jednak, by nie dopuszczać do takiej sytuacji. Prowadzi ona bowiem np. do wieczornych napadów jedzenia. Licząc więc kalorie jesteśmy w stanie określić, kiedy występuje u nas największy głód i nieco zwiększyć ilość jedzenia, tak aby mimo wszystko utrzymać ujemny bilans kaloryczny i być sytym. Dodatkowo, mając gotową listę spożywanych produktów, łatwo określić, które z nich wywołują u nas negatywne skutki uboczne, takie jak np. wzdęcia czy zaparcia.
Minusy liczenia kalorii
Obsesja na temat kalorii
Liczenie kalorii ma swoje plusy. Często jednak zdarza się, że osoby, które notują każdy spożyty posiłek popadają w pewnego rodzaju paranoję. Przestają oni myśleć racjonalnie i uważają, że muszą dokładnie pilnować każdej porcji, tak aby nie przekroczyć swojego bilansu nawet o kilka kalorii. Takie zachowanie, w skrajnych przypadkach, może prowadzić do zaburzeń odżywiania, a nawet depresji spowodowanej zbyt powolnym spadkiem wagi, mimo usilnych starań i licznych wyrzeczeń.
Kalorie to nie wszystko
Odchudzając się, nie powinniśmy liczyć jedynie samych kalorii. Podczas diety bardzo ważne są także inne wskaźniki, takie jak np. ilość tłuszczów, węglowodanów, błonnika czy białka. Wartości te również wpływają na tempo utraty zbędnych kilogramów. Jednak szczególnie na początku, często o tym zapominamy. Kontrolując więc jedynie kalorie, nie mamy tak naprawdę rzeczywistego obrazu na temat naszych posiłków i wartości odżywczej poszczególnych dań. W niektórych kalkulatorach takie dane zapisywane są automatycznie, jednak nie zmienia to faktu, że mało kto wie, ile gramów tłuszczy czy białek powinniśmy spożywać, by móc cieszyć się zgrabną sylwetką.
Skrupulatne przygotowanie dań
Liczenie kalorii może okazać się bardzo męczące. Aby mieć bowiem nad nimi całkowitą kontrolę, musimy poświęcić wiele czasu na notowanie i przygotowanie poszczególnych potraw. O ile kupując w sklepie gotowe posiłki, mamy przedstawioną całą tabelę wartości odżywczych, to idąc np. do restauracji czy w gości, nie wiemy, ile tak naprawdę kalorii spożywamy. Jeśli więc chcemy mieć dokładne i szczegółowe informacje na temat posiłków, musimy włożyć wiele pracy w ich samodzielne przygotowanie oraz wyznaczanie wartości odżywczych. Przykładowo, robiąc gulasz, musielibyśmy dokładnie zważyć każdy produkt z osobna, pomnożyć jego wagę przez ilość kalorii zawartych w 100 gramach, a następnie dodać do siebie każdą wartość i podzielić ją na wielkość porcji. Zagmatwane, prawda?
Liczenie kalorii powinno więc być dla każdego indywidualną kwestią. Jak widać, ten sposób ma zarówno wady, jak i zalety. Warto więc dokładnie przemyśleć, czy chcemy podjąć się tego zadania, czy też jesteśmy w stanie samodzielnie zapanować nad ilością kalorii, bez ich dokładnego notowania.
Po więcej takich treści przejdź na sukceskobiety.pl
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress