Parmezan – tradycyjny włoski ser
Do wyprodukowania 1 kg Parmigiano Reggiano potrzebnych jest aż 16 litrów mleka najwyższej jakości. Parmezan to zdrowy, naturalny, kompletny produkt spożywczy. Należy podkreślić jego wysokie walory odżywcze, wynikające z procesów powolnej transformacji podstawowych składników, która następuje podczas dojrzewania sera.
Sery włoskie, takie jak parmezan reggiano są łatwo trawione, a ich wartościowe składniki odżywcze są bez trudu asymilowane przez organizm. Sto gramów sera trawi się przez około 45 minut (podczas gdy taką samą ilość mięsa organizm trawi przez 4 godziny). Warto wiedzieć, że powolny proces dojrzewania ma także wpływ na fakt, że dojrzały parmezan praktycznie nie zawiera laktozy.
Krótka historia parmezanu
Geograficznym sercem parmezanu jest region Emilia-Romania, obejmujący obszary na południe od rzeki Pad, wokół włoskich miast: Parma, Reggio Emilia, Modena, Bolonia, Mantua. To właśnie w tych miejscach wytwarza się parmezan, czyli po włosku parmigiano reggiano, który może szczycić się oznaczeniem DOP (Denominazione di Origine Protetta – Chroniona Nazwa Pochodzenia).
W 1934 roku powstało Konsorcjum Parmigiano Reggiano, którego celem jest zachowanie tradycji tego ważnego produktu Made In Italy. Przynależność do konsorcjum to oznaka stosowania najlepszego mleka, rygorystycznie przestrzeganych procesów wytwarzania parmezanu przez serowarnię, która musi mieścić się w tradycyjnym regionie wytwarzania tego sera. Wypalenie oznaczenia marki Parmigiano Reggiano na skórce następuje tylko na formach, które pomyślnie przeszły liczne testy.
We Włoszech parmezan traktowany jest jako zdrowy przysmak, bogaty w sole mineralne i witaminy, chętnie podawany dzieciom, a także osobom uprawiającym sport. W każdej restauracji we Włoszech do dania makaronowego dostaniemy miseczkę ze świeżo startym parmezanem (chyba, że jest to makaron z sosem czy dodatkami, do których sera nie należy dodawać, np. z owocami morza). Najlepszy parmezan zjemy oczywiście w regionie Emilia-Romania. Należy pamiętać, że ten ser jest jednym z najczęściej podrabianych włoskich produktów spożywczych; również w Polsce możemy znaleźć dziwne „parmezany” wytwarzane i sezonowane z dala od Emilii-Romanii, a często poza Włochami. Dlatego też, dobrze wcześniej zorientować się, gdzie warto kupić parmezan. Cena również może być wyznacznikiem, ponieważ zbyt niska będzie wskazywać na podróbkę. Korzystajmy tylko ze sprawdzonych sklepów.
Przepis na tradycyjną zapiekankę bakłażanowo-parmezanową Melanzane alla parmigiana
Składniki na 4 porcje:
– 1,5 kg bakłażanów
– dwie puszki po 500 g sosu pomidorowego
– oliwa z oliwek extra vergine
– garść świeżych liści bazylii
– 2 ząbki czosnku
– pół cebuli
– garść oregano do smaku
– 150 g parmezanu
– 300 g mozzarelli
– sól i pieprz do smaku
Przygotowanie
– Przygotować sos pomidorowy: podsmażyć przez kilka minut pokrojoną drobno cebulę i czosnek z oliwą, potem dodać sos pomidorowy i gotować do zgęstnienia. Przyprawić solą, pieprzem i oregano.
– Umyć bakłażany, kroić wzdłuż w paski o grubości około 1 cm, następnie mocno posolić i pozostawić na około pół godziny. W ten sposób pozbywamy się soku z goryczką. Potem wypłukać bakłażany, dobrze osuszyć; obsmażać z dwóch stron na patelni posmarowanej oliwą. Odłożyć na ręczniki papierowe aby odsączyć z tłuszczu.
– Przygotować prostokątną brytfannę, wysmarować ją lekko oliwą i natrzeć dodatkowo czosnkiem, rozsmarować pierwszą warstwę sosu pomidorowego. Następnie rozłożyć warstwę bakłażanów i przykryć ją warstwą sosu, posypać obficie parmezanem, rozłożyć pokrojoną w plastry mozzarellę i liście bazylii. Powtórzyć wszystko tworząc kolejne warstwy, bakłażany należy układać w przeciwnym kierunku niż poprzednia warstwa. Ostatnią warstwę tworzy sos pomidorowy i posypany parmezan.
– Włożyć do piekarnika nagrzanego na 200° na 40 minut.
– Podawać na gorąco, jednak danie również można smakować na zimno.
Po więcej ciekawych przepisów zapraszamy na: lubie.com.pl
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress