Pomysły na dania z suszonymi śliwkami – inspirujemy!
Sezon na suszone śliwki zbliża się wielkimi krokami. Zimowe miesiące, to idealny czas by eksperymentować z daniami ze śliwką. Oczywiście wszyscy kojarzymy wigilijny kompot z suszu, w którym to śliwka gra główną rolę. My jednak wskażemy kilka alternatywnych pomysłów, w których warto wykorzystać smak śliwki! Zaczniemy jednak od charakterystyki poszczególnych typów śliwek.
Śliwka suszona, wędzona, polska czy kalifornijska – jaką wybrać
Zarówno między śliwką suszoną, a wędzoną, jak i między śliwką kalifornijską i polską, istnieją zasadnicze różnice. Śliwka kalifornijska będzie zdecydowanie słodsza od polskiej – wszystko za sprawą mocnego słońca, na którym dojrzewa. Śliwka polska może mieć kwaskowaty posmak, dlatego sugerowalibyśmy dosładzanie dań, w których wykorzystujemy polską węgierkę.
Śliwki suszone przygotowywane są w ten sam sposób, jak wszystkie inne suszone owoce – są one wystawiane na działanie bardzo wysokiej temperatury. Ich smak jest delikatniejszy od śliwek wędzonych, które oprócz intensywnego śliwkowego smaku, mają także nuty charakterystyczne dla wędzarni, lekko przydymione.
Pomysły na dania z suszoną lub wędzoną śliwką
Tym razem nie podamy Ci przepisu na klasyczny śliwkowy kompot, ponieważ jesteśmy przekonani, że znajdziesz go w domowych książkach kucharskich, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. To samo dotyczy również klasycznego schabu ze śliwką.
Po więcej inspiracji kulinarnych zapraszamy na: lubie.com.pl
Pierogi z suszoną śliwką
To przepis regionalny, charakterystyczny dla województwa małopolskiego. Jednak te wyjątkowe pierogi świetnie smakują nie tylko w Małopolsce! Wystarczy namoczyć, a następnie chwilę pogotować śliwki, najlepiej kalifornijskie, ponieważ nie musimy ich dosładzać, a następnie zagnieść ciasto i ulepić pierogi. Nic prostszego, a jarski obiad na słodko mamy gotowy! Pierogi ze śliwką są również świetnym zamiennikiem dla wigilijnych pierogów z makiem!
Pijana śliwka, czyli aromatyczne ciasto
Ciasto to stanowi połączenie czekolady, alkoholu i śliwek! Jest wprost idealne dla miłośników słodko-wykwintnych smaków. To przekładaniec z biszkoptem o smaku kakaowym, z kremem budyniowym, w którym znajdują się śliwki uprzednio namoczone w alkoholu.
Pijana śliwka należy do wypieków często spotykanych na stołach bożonarodzeniowych, a także na imprezach sylwestrowych. Miłośnicy ciast o wyrazistym smaku, z wyczuwalną nutą alkoholu, powinni koniecznie upiec to ciasto, ponieważ przepis jest bardzo łatwy w wykonaniu.
Koreczki z suszoną śliwką
Śliwka świetnie współgra z różnymi typami mięs – o tym już wiemy. Jest idealna nie tylko do pieczeni lecz także do koreczków. Nasza propozycja to połączenie śliwki uprzednio namoczonej w winie z podsmażonym plasterkiem boczku i cząstką orzecha włoskiego. To dosyć niecodzienna wersja koreczków, jednak warta wypróbowania.
Szukasz pomysłów na smaczny i zdrowy obiad? Zajrzyj na kuchnia-wloska.com.pl i zainspiruj się!
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress