Praca nad kondycją w domu. Jakie ubrania i sprzęt będą najbardziej przydatne?
O kondycję najlepiej dbać w terenie. Wystarczy odrobina chęci, buty turystyczne Salomon lub obuwie do biegania, i można wyruszyć na wycieczkę spokojnym lub szybkim tempem. Regularne spacery i treningi biegowe poprawią naszą formę oraz wytrzymałość. Alternatywą są inne zajęcia sportowe, do których przydają się buty Salomon damskie lub męskie, a także wizyty na siłowni bądź w klubach fitness. Bywają jednak okresy, w czasie których nie można z nich korzystać, czasami również nie mamy czasu, by po dniu pełnym pracy wybrać się jeszcze do takiej placówki lub wyjechać poza miasto, by poćwiczyć blisko natury. Nie trzeba jednak wówczas porzucać troski o swoją kondycję – można nad nią pracować także w domu. Ćwiczenia z pewnością ułatwi odpowiedni sprzęt, a same treningi będą znacznie przyjemniejsze i wygodniejsze, jeśli postawimy na dedykowane im ubrania. Na jakie produkty się zatem zdecydować? Podpowiadamy!
Na jakie ubrania postawić w czasie treningów w domu?
By strzelać gole na boisku, niekoniecznie trzeba grać w najnowszych butach. Do spalania kalorii i dbania o kondycję również nie są potrzebne ubrania z najwyższych półek sklepów z odzieżą sportową. Nawet w czasie domowych treningów warto jednak zadbać o to, by były one przystosowane do uprawiania sportu. Przy czym zestaw dla kobiet i mężczyzn będzie zawierać nieco inne elementy.
Ubrania treningowe dla mężczyzn
Męski strój do ćwiczeń w domu może być podobny do tego, jaki panowie zabierają na siłownię. Do treningów we własnym mieszkaniu nie będzie trzeba jednak kupować sportowej torby do przenoszenia sprzętu. Najważniejszym elementem treningowego zestawu jest odpowiednia koszulka. Można ćwiczyć w bawełnianych i wiele osób nadal tak robi. Tego typu odzież już po kilku minutach będzie jednak mokra od potu, a wilgoci nie pozbędziemy się już do końca zajęć, co po pewnym czasie może skutecznie zniechęcić nas do ich kontynuowania.
Najlepiej zatem stawiać na profesjonalne koszulki treningowe wykonane z tak zwanych materiałów termoaktywnych. Najczęściej są nimi tworzywa sztuczne takie jak poliester, polipropylen i poliamid. Tego typu ubrania będą lepiej wentylować ciało i skutecznie odprowadzać pot, a co za tym idzie szybko wysychać. Trening będzie w nich o wiele wygodniejszy. Jeśli ktoś woli naturalne materiały, może postawić na koszulki z wełny merino, która ma podobne właściwości. Rękaw koszulki dobieramy do własnych upodobań, choć większość osób wybiera krótkie.
Uzupełnieniem stroju są oczywiście spodnie. Mężczyźni najczęściej wybierają do ćwiczeń krótkie spodenki. Zapewniają wygodę i dobrą wentylację ciała. Warto tylko pamiętać, że powinny być dość luźne, by nie krępować ruchów. Alternatywę stanowią spodnie dresowe, również wybierane przez wiele osób. Tutaj problemem może okazać się fakt, iż zazwyczaj są produkowane z bawełny, która będzie nasiąkać potem. Rozwiązaniem mogą tak zwane tighty z materiałów termoaktywnych, czyli męskie legginsy. Są lekkie, rozciągliwe i dodatkowo ogrzewają mięśnie.
Ubrania treningowe dla kobiet
W przypadku damskich ubrań do ćwiczeń obowiązują podobne zasady, jak w przypadku męskiej garderoby. Najlepiej będą spisywać się elementy wykonane z termoaktywnych tworzyw sztucznych, które pomogą zachować pełen komfort i regulować temperaturę ciała. W tym przypadku szczególnie ważny będzie jednak krój, który powinien być dopasowany do kobiecej sylwetki. Jednym z popularnych rozwiązań okrywających górne partie ciała jest na przykład top bez rękawów.
Kobiety chętniej niż mężczyźni sięgają po legginsy. To najczęściej używane damskie spodnie do ćwiczeń – dominują modele długie, ale pojawiają się też spodnie z nogawkami 7/8 czy 3/4. Kobiety nie mogą jednak również zapominać o dodatkowym elemencie stroju do ćwiczeń, czyli sportowym staniku. Będzie stabilizować całą sylwetkę w czasie domowych treningów oraz chronić przed otarciami. Najlepiej sprawdzą się dość mocno zabudowane modele z niewielką liczbą szwów.
Jeżeli często wybierasz również aktywność poza domem, sprawdź portal sbiegacza.pl – znajdziesz tam mnóstwo porad dotyczących biegowych treningów!
Obuwie do domowych ćwiczeń
Choć w czasie indywidualnych treningów w domu niekoniecznie trzeba stawiać na najmodniejsze rozwiązania, nie sposób ćwiczyć w używanych na co dzień klapkach, nie sprawdzą się też buty Salomon trekkingowe. Należy wybrać lekkie obuwie, które będzie jednak dysponować stabilną gumową podeszwą. Przyda się także spora warstwa amortyzacji, która pomoże w wykonywaniu różnego rodzaju wyskoków czy bardziej dynamicznych ćwiczeń.
Dobrym pomysłem będzie wybór butów ze wstawkami z siateczki. Dzięki temu wilgoć łatwiej odparuje ze stóp. Jako obuwie do domowych ćwiczeń mogą służyć także standardowe buty do biegania. To rozwiązanie dobre zwłaszcza dla osób, które nie chcą od razu wydawać fortuny na nowy zestaw treningowej odzieży i obuwia.
Sprzęt, który ułatwi treningi w domu
W dbaniu o kondycję pomaga również odpowiedni sprzęt. Skipping, przysiady czy brzuszki z czasem każdemu nieco się znudzą, a akcesoria treningowe mogą zarówno urozmaicić domowe ćwiczenia, jak i znacząco je ułatwić. Nie muszą to być od razu drogie czy skomplikowane przyrządy, choć oczywiście i takich rozwiązań nie brakuje.
Podstawowy sprzęt do ćwiczeń
Jednym z podstawowych sprzętów do domowych ćwiczeń będzie mata. Pomoże komfortowo i bezpiecznie wykonać wszystkie ćwiczenia w pozycji leżącej czy też podporze przodem. Do rekreacyjnych ćwiczeń powinna wystarczyć mata o grubości około pięciu milimetrów. W przypadku szczególnie intensywnych treningów warto natomiast pomyśleć o nieco grubszej wersji, która zapewni lepszą amortyzację.
Zestaw sprzętu do ćwiczeń warto również uzupełnić o skakankę i hantle. Ten pierwszy przedmiot wielu osobom może kojarzyć się raczej ze szkołą podstawową niż poważnymi ćwiczeniami, ale skakanie na niej może stanowić świetną rozgrzewkę lub uzupełnienie treningów. Angażuje bowiem jednocześnie wiele partii ciała i poprawia koordynację. Trzeba tylko znaleźć na nią w domu odpowiednio dużo miejsca, by w czasie ćwiczeń nie zahaczyć o meble czy lampę.
Hantle pomogą wzmocnić górne partie ciała. Ich wielkość najlepiej dobrać zgodnie z celem treningów. Jeśli zależy nam na pracy nad siłą i masą mięśniową, przydadzą się cięższe modele. Jeżeli natomiast głównym założeniem jest poprawa kondycji, wystarczą modele o wadze około 1-1,5 kilograma.
Urządzenia do domowych treningów
Bardziej ambitne osoby mogą sprawić sobie do domu wyspecjalizowane urządzenia do ćwiczeń, które stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Najprostszym z nich jest rowerek stacjonarny. Jego zaletą jest fakt, że pozwala na ćwiczenia mięśni nóg i spalanie kalorii nawet w czasie oglądania telewizji czy czytania książki, nie angażuje bowiem w pełni naszej uwagi. Przy odpowiednich obciążeniach i natężeniu bardzo dobrze nadaje się jednak też do intensywnych prac nad poprawą kondycji czy wyszczupleniem sylwetki.
Drugim popularnym urządzeniem, którego zakup warto rozważyć, jest orbitrek. To sprzęt pozwalający spalać kalorie efektywniej niż rowerek stacjonarny. Angażuje zdecydowanie więcej mięśni. Odpowiedni zestaw ćwiczeń na orbitreku to szybka droga do wymodelowania sylwetki, szczególnie wtedy, kiedy zależy nam na ćwiczeniach mięśni nóg oraz brzucha. Może dać efekty porównywalne z bieganiem, jednocześnie w mniejszym stopniu obciążając stawy. Takie urządzenie będzie także świetnym urozmaiceniem codziennego treningu.
W domu można efektywnie ćwiczyć nogi. Więcej informacji na temat urządzeń wzmacniających tę partię ciała znajdziesz w kolejnym artykule: https://sportodzywki.pl/2021/01/08/przyrzady-do-cwiczenia-nog/
Autor:
Damian
Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasjonuje się sportem i historią. Na co dzień zajmuje się mediami społecznościowymi i marketingiem.
Ostatnie wpisy
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress