Suplementacja na diecie wegańskiej – co uzupełniać i czy jest to konieczne?
Na dietę wegańską przechodzimy głównie z powodów etycznych. Rosnąca świadomość na temat wpływu hodowli przemysłowej na środowisko oraz traktowania zwierząt w rzeźniach i gospodarstwach przyczynia się do niepohamowanego wzrostu popularności roślinnego jadłospisu. Początkujący weganie często mają wątpliwości co do tego, czy suplementacja na diecie wegańskiej i przyjmowanie takich preparatów jak, szczodrak krokoszowaty czy też witamina D jest konieczna. Jeśli tak, to jakie? Nasz artykuł rozwieje wątpliwości – czytaj dalej!
Suplementacja na diecie wegańskiej – czy jest potrzebna?
Zrezygnowanie z mięsa i produktów odzwierzęcych jest decyzją dobrą dla zdrowia. Niektóre mikroskładniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu okazują się jednak niemożliwe do dostania w odpowiedniej ilości jedynie z produktów roślinnych. Odpowiedź na pytanie czy suplementacja na diecie wegańskiej jest konieczna brzmi więc twierdząco.
Witamina B12 w diecie wegańskiej
W środowisku wegan do tej pory pokutuje mit, jakoby kiszonki, drożdże oraz wodorosty umożliwiały wypełnienie zapotrzebowania na witaminę B12. Te produkty spożywcze zawierają co prawda witaminę B12, ale wyłącznie w formie nieaktywnej, której organizm po prostu nie potrzebuje. Głównymi źródłami witaminy B12 są produkty odzwierzęce – głównie mięso, szczególnie dużo znajdziemy jej także w podrobach. Nie należy lekceważyć kwestii uzupełniania B12, bo jej niedobór przyczynia się do poważnych zaburzeń w układzie nerwowym. U kobiet ciężarnych jest wręcz groźny dla ciąży i rozwoju płodu.
Suplementacja witaminy D na diecie wegańskiej
Kolejnym związkiem, którego nie sposób dostarczyć wyłącznie ze źródeł roślinnych jest ,,słoneczna witamina” D. Jest wytwarzana za sprawą działania promieniowania, więc najlepiej uzupełnia ją regularne wychodzenie na słońce, niestety, na naszej szerokości geograficznej nie da się przez cały rok bazować na tym najbardziej naturalnym suplemencie. Suplementacja witaminy D na przykład w formie kapsułek, przyczynia się między innymi do poprawy nastroju i wzrostu poziomu energii.
Kwasy omega a dieta wegańska
Głównym źródłem cennych kwasów tłuszczowych omega-3 są ryby. Makrela, łosoś czy śledź stoją oczywiście w sprzeczności z zasadami diety wegańskiej. Niemniej skądś trzeba je wziąć by wspierać pracę mózgu i zmysł wzroku. Jedzenie orzechów oraz włączenie do jadłospisu siemienia lnianego pozwoli nieco uzupełnić zapotrzebowanie, ale to nie wystarczy. Na szczęście z pomocą przychodzą suplementy diety. Ważne w kontekście poszukiwań w sklepie internetowym – nazwa ,,kwasy omega” i DHA pojawiają się zamiennie.
Zaraz zaraz, kwasy tłuszczowe z ryb w formie suplementów diety dla wegan? Uzupełnianie tych związków kojarzymy przecież z tranem, który oczywiście produktem odzwierzęcym jest. Otóż, nowoczesne technologie pozwalają pozyskiwać DHA z niektórych rodzajów alg i to właśnie ten wariant dostajemy jako wegańskie suplementy kwasów omega-3!
Suplementacja jodu a weganizm
Jeśli chodzi o jod, najłatwiej pozyskać go po prostu z jodowanej soli. Jeżeli jednak ograniczamy się w kwestii solenia potraw, które w nadmiarze jest szkodliwe, warto postawić na suplementy. Istnieje co prawda możliwość wypełnienia zapotrzebowania na jod dzięki roślinnej diecie, ale wystarczająco dużo jest go głównie w produktach mało popularnych w naszym obrębie geograficznym.
Żelazo na diecie wegańskiej – czy jest ważne?
Powodowanie niedoborów żelaza to jeden z najczęstszych zarzutów wysuwanych przez przeciwników bezmięsnego stylu odżywiania. Tymczasem, prawidłowo zbilansowana dieta wegańska pozwana na stuprocentowe wypełnienie zapotrzebowania na ten minerał. Soja, płatki owsiane, tofu, soczewica, pestki i nie tylko – żelaza jest pod dostatkiem w produktach roślinnych, trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać.
Dieta wegańska to świetny wybór dla naszego zdrowia, jak i dla Matki Natury. Jak każdy wykluczeniowy styl odżywiania, źle zbilansowana i niewspierana suplementacją może nam jednak bardzo zaszkodzić. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do mikro i makro składników w jadłospisie, suplementacji oraz generalnie wege stylu życia, nie wahaj się skonsultować z dietetykiem!
Ostatnie wpisy
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress