Zdrowe i dietetyczne święta – czy to możliwe?
Święta Bożego Narodzenia już dawno za nami. Nim się jednak obejrzymy zawita do nas wiosna i radosne Święta Wielkanocne. Każdy z nas przygotowuje się do nich w inny sposób. W domach nie może jednak zabraknąć tradycyjnych dań, przy których spędzimy rodzinnie miłe chwile. Takie świętowanie bywa jednak ciężkie w momencie, gdy jesteśmy na ścisłej diecie. Właśnie dlatego przygotowaliśmy artykuł o tym, czy da się zorganizować dietetyczne święta.
Dietetyczne święta – tak czy nie?
Przygotowania do świąt należy zacząć od odpowiedzenia sobie na pytanie, czy rzeczywiście potrzebne są nam dietetyczne wersje tradycyjnych dań. Aby znaleźć na nie odpowiedź wystarczy, że chwilę zastanowimy się nad tym, co chcemy osiągnąć i na jakim etapie redukcji jesteśmy. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z odchudzaniem z pewnością powinny skorzystać z takiej zdrowszej alternatywy. Dzięki temu nie zaprzepaścimy pierwszych efektów naszej pracy, a co za tym idzie – nie stracimy motywacji i wewnętrznego samozaparcia. Dodatkowo będzie to wspaniała okazja do poznania ciekawych dietetycznych produktów oraz trików, które zmniejszą kaloryczność dań. Jeśli jednak odchudzamy się już długi czas to wiemy, czy mamy wystarczająco dużo silnej woli, by zjeść mniejsze porcje i nie przejeść się. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na tradycyjne menu, jednak należy zachować umiar i rozwagę.
Wybierasz się na wesele w zimie? Przeczytaj: Wesele zimą – jaką sukienkę wybrać!
Zamienniki kalorycznych produktów
Decydując się na dietetyczne święta, z pewnością przydadzą się nam w kuchni zdrowsze i mniej kaloryczne zamienniki klasycznych produktów. Warto więc pamiętać o następujących alternatywach:
- mąkę pszenną warto zastąpić mąką migdałową bądź orkiszową,
- zamiast majonezu lepiej użyć jogurtu naturalnego gęstego,
- polewę z mlecznej czekolady najlepiej zastąpić roztopioną gorzką czekoladą,
- ziemniaki z powodzeniem zastąpi kasza krakowska bądź brązowy ryż,
- zamiast margaryny wybierzmy masło,
- biały cukier zastąpimy ksylitolem.
Oczywiście takich zamienników jest o wiele więcej. Wystarczy jedynie nieco się zastanowić, sięgnąć po poradę dietetyka bądź skrupulatnie przejrzeć informacje znajdujące się w Internecie.
Jak „odchudzić” Wielkanoc?
Jaja
Wiele osób zaczynających dietę redukcyjną uważa, że jaja nie są sprzymierzeńcem odchudzania. Na szczęście nie jest to prawda. W jednym kurzym jaju znajduje się jedynie 90 kcal. Oczywiście Wielkanoc sprzyja spożywaniu ich w nadmiernej ilości. Jeśli więc chcemy odjąć im nieco kalorii wystarczy, że będziemy jeść jedynie białka, które posiadają ok. 20 kcal. Żółtko można zastąpić np. koperkiem.
Sałatki
Sałatki to potrawy, które z pozoru mogą wydawać się dietetyczne. Znajduje się w nich przecież wiele różnych rodzajów warzyw. Niestety najczęściej dodaje się do nich majonez. Przez to danie jest ciężkie i wysokokaloryczne. Wystarczy więc zastąpić go jogurtem naturalnym lub przygotować sałatkę bez dipu. Najprostszą z nich jest sałatka wiosenna. Należy jedynie wymieszać skrojone ogórki, pomidory, rzodkiewki oraz białka jaj. Następnie warto dodać ser typu feta, a całość przyprawić do smaku.
Zupy
Zupy same w sobie nie są kaloryczne. Mało dietetyczne są oczywiście dodatki, które w nich lądują. Zamiast śmietany dodajmy więc jedynie odrobinę jogurtu naturalnego i zrezygnujmy z wysoko przetworzonego makaronu czy ryżu. Nie warto także zagęszczać zup ani dodawać do nich kostek rosołowych. O wiele zdrowszy będzie wywar ugotowany na chudym mięsie obranym ze skóry.
Mięso i wędliny
Szykując wędliny na Wielkanocny stół, najlepiej wybierać szynki drobiowe. Są chude i mają o wiele mniej kalorii niż np. wieprzowe. Jeśli natomiast mamy czas, możemy zdecydować się na ich samodzielne upieczenie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, co zostało do nich dodane, a ich smak zaskoczy każdego z gości. Przygotowując mięso na obiad, lepiej zrezygnować ze smażenia i kalorycznych panierek. O wiele bardziej dietetyczne będą chude i pieczone bez skóry udka czy piersi z kurczaka.
Słodkie wypieki
Piekąc ciasta, pamiętajmy o zdrowszych zamiennikach mąki oraz cukru. Unikajmy także polew, lukru oraz tłustych mas. O wiele bardziej dietetyczne będą oczywiście owoce. Jeśli natomiast nie przepadamy za takimi wypiekami, jednak lubimy słodkości, najlepiej przygotować dietetyczne desery. Mus truskawkowy z gorzką czekoladą czy lody sorbetowe będą idealnym rozwiązaniem.
Nie dajmy się jednak zwariować. Nie każde święta muszą przecież oznaczać kilka dodatkowych kilogramów. Wystarczy zachować umiar i nie przejadać się.
Inspirujące i ciekawe treści są też na: sukceskobiety.pl
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress