Jak poprawnie suplementować witaminy i minerały?
Na rynku suplementów diety nie brak świetnych suplementów, dostarczających organizmowi wszystkiego, czego nie dajemy mu z diety. Niestety, życie w biegu i natłoku obowiązków nie zawsze pozwala nam zadbać o zdrowe odżywianie, witaminy i minerały, ale preparaty witaminowe to wsparcie naprawdę godne uwagi. Jak brać witaminy, by w pełni wykorzystać potencjał jaki ze sobą niosą? To nie takie proste – przeczytaj nasz krótki artykuł i nie popełniaj częstych błędów!
Jak brać witaminy – pora
Dla poprawnego wchłaniania się substancji zawartych w tabletkach suplementacyjnych bardzo duże znaczenie ma to kiedy dokładnie je przyjmiemy. Najlepiej kierować się w tej kwestii zaleceniami producenta podanymi na ulotce, istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad do zapamiętania.
Suplementy – jak stosować? Preparaty suplementacyjne na bazie ziół, zarówno w formie tabletek jak i naparów, dobrze jest przyjmować na czczo. Zioła działają wtedy lepiej. Podobnie jest z suplementacją błonnika i probiotyków – to bardzo dobre dodatki do śniadania. Jeżeli wrzucimy łyżkę babki płesznik do owsianki przyrządzonej na mleku stworzymy świetne warunki do rozwoju dobrych bakterii jelitowych, a puchnący w żołądku błonnik nasyci nas na wiele godzin. Na czczo nie należy natomiast przyjmować cynku, potasu i magnezu, bo mogą one powodować dyskomfort trawienny. Warto powiększyć wiedzę o suplementacji zanim nierozważna praktyka da nam w kość – możesz to zrobić czytając artykuły na: https://sportodzywki.pl
Jak brać witaminy z grupy B? Je także warto przyjąć niedługo po przebudzeniu. Uczestniczą w gospodarowaniu energią, więc dawka przyjęta rano pomoże nam wydajniej pracować w pierwszej części dnia – i to bez kawy! Podobnie żelazo – najlepiej wchłania się na czczo. W trakcie dnia – do posiłku lub w pewnym odstępie, w tej kwestii trzeba kierować się dokładnym zaleceniem producenta – przyjmujemy całą resztę witamin i minerałów.
Jak brać suplementy diety na noc? Osobom cierpiącym na problemy ze snem przyda się melatonina. Nie jest to minerał ani witamina a hormon – ,,hormon snu”. W nocy lepiej natomiast nie przyjmować witaminy D, bo zakłóca ona wydzielanie tego hormonu.
Suplementy – jak stosować? Dobre i złe połączenia
Suplement z żelazem nie powinien pod zadnym pozorem byc popijany kawą, herbatą czy bogaty w wapń mlekiem. Te napoje obniżą przyswajanie żelaza – część dawki po prostu się zmarnuje. Żelazo lubi się natomiast z witaminą C. Jeżeli przy obiedzie przyjęliśmy preparat uzupełniający żelazo, do posiłku wybierzmy sok pomarańczowy lub wodę z sokiem cytrynowym.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o tym jak brać witaminy? Witaminy A, D, E i K rozpuszczają się w lipidach. Ich dawka powinna więc towarzyszyć posiłkowi bogatemu w tłuszcz – obfity obiad lub kolacja skropiona oliwą to dobry moment. Tabletek witaminowych lepiej nie przyjmować w towarzystwie błonnika. Jako że błonnik zamienia się w żel, utrudnia poprawne wchłanianie suplementu.
Jak brać suplementy diety? Co wpływa na wchłanialność
Suplementy – jak stosować, by wyciągnąć z nich maksimum? Na absorbowanie witamin i minerałów z preparatów suplementacyjnych wpływa wiele czynników. Są to nie tylko pora i ,,towarzystwo”. Niektóre substancje odżywcze ulegają uszkodzeniu pod wpływem światła bądź podwyższonej temperatury, powinniśmy więc przechowywać preparaty w ciemnych, w miarę chłodnych miejscach. Oczywiście trzymajmy je również z dala od dzieci!.
Jak brać suplementy diety? To czy suplement zostanie poprawnie przyswojony zależy także od stanu naszego zdrowia, szczególnie układu pokarmowego. Uszkodzenia jelit mogą poważnie zakłócić wchłanianie mikro i makroelementów, prowadząc nawet do awitaminozy wtórnej. Absorbowanie może zostać zakłócone nie tylko przez fizyczne choroby, ale nawet stres czy niezdrową dietę!
Kolejna sprawa gdy chodzi o to jak brać witaminy to leki które przyjmujemy przewlekle. Jeżeli jesteśmy w trakcie terapii medycznej, suplementację koniecznie należy skonsultować z lekarzem – połączenia niektórych substancji chemicznych są wręcz groźne! Pamiętajmy też, że nawet gdy nie stosujemy na co dzień żadnych leków a nasz ogólny stan zdrowia jest dobry, rozpoczęcie suplementacji powinno być poprzedzone konsultacją lekarską i wykonaniem pakietu badań.
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress