Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Suplementy|Jakie białko dla kobiet?

Jakie białko dla kobiet?

Data publikacji 01.09.2022

Przeczytasz w 3 minut 51 wyświetleń

Jakie białko dla kobiet?

Wątpliwości na temat stosowania białka przez kobiety są spowodowane przede wszystkim przez reklamy. Sugerują one, że odżywki białkowe są odpowiedzialne za budowanie masy mięśniowej. Kobiety, nawet te ćwiczące najczęściej mają jednak inne cele.

Białko w organizmie oprócz zadań budulcowych wspiera także redukcję tkanki tłuszczowej, uzupełnia braki w diecie i pomaga w regeneracji mięśni po treningu. Odpowiednia dieta i plan treningowy, nawet przy dodatkowej suplementacji białka pozwoli osiągnąć zamierzone efekty.

Jakie korzyści ma stosowanie białka?

Największymi korzyściami, które daje stosowanie białka są przede wszystkim wsparcie mięśni i ich regeneracji po treningu. U kobiet odżywki białkowe uzupełniają braki w diecie i pomagają utrzymać optymalny bilans proteinowy.

Kolejną zaletą stosowania białka przez kobiety jest fakt, że odżywki białkowe chronią organizm przed katabolizmem.

Jeśli przejmujesz się, że odżywki białkowe wspomagają przyrost masy mięśniowej, to musisz wiedzieć, że na to, czy przybierzesz masę mięśniową, czy stracisz kilogramy ma wpływ przede wszystkim ogólnopojęta dieta oraz plan treningowy, który w zależności od chęci osiągnięcia konkretnych celów jest inny.

Czy białko dla kobiet jest bezpieczne?

Tak, odżywka białkowa dla kobiet jest całkowicie bezpieczna. Oczywiście należy mieć na uwadze, że zapotrzebowanie na białko u mężczyzn ćwiczących w celu wzrostu masy mięśniowej, jest zupełnie inne niż u kobiet chcących zachować zgrabną sylwetkę czy zgubić kilka kilogramów.

Kobiety powinny stosować odpowiednią dla zapotrzebowania ilość białka, nawet w momencie, kiedy celem nie jest powiększenie masy mięśniowej. Białko pełni również wiele innych zadań w kobiecym organizmie.

Oczywiście białko jest bezpieczne tylko w zalecanych ilościach. W nadmiarze wszystko szkodzi, a przedawkowanie odżywek białkowych może doprowadzić do przekształcenia aminokwasów w glukozę i spowodować problemy z wątrobą oraz wzrost tkanki tłuszczowej.

Białko dla kobiet – jak wybrać najlepsze?

Tak naprawdę trudno jest odpowiedzieć na pytanie, jaka będzie najlepsza odżywka białkowa. W większości przypadków optymalnym rozwiązaniem będzie odżywka proteinowa na białku serwatkowym pochodzącym z mleka, które wspiera uzyskanie efektów odchudzających.

W przypadku innych rodzajów białek mają one często nieco inne zastosowanie. Na przykład izolat białka serwatkowego, który wspiera wzrost masy mięśniowej.

Micelarna kazeina to zaś frakcja białkowa, która dodatkowo wspiera układ immunologiczny i zapewnia długotrwałe uwalnianie aminokwasów do krwioobiegu. Stosowana jest również czasami jako całkowity zamiennik posiłku. Dlatego wybór białka powinien być motywowany chęcią osiągnięcia danego celu.

Wegańskie białko dla kobiet

Wegańska odżywka białkowa różni się tym, że głównym składnikiem nie jest białko z mleka, tylko białko roślinne. Wegańskie białko w proszku zostało stworzone specjalnie dla wegan, czyli osób, które nie spożywają żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, ale także dla alergików.

Niestety jakość białka roślinnego w porównaniu do zwierzęcego jest nieco niższa, jedynym konkurentem białka zwierzęcego może być to sojowe, które zawiera komplet niezbędnych aminokwasów, które jednak mają niższe przyswajanie.

Z całą pewnością jednak wegańskie białka dla kobiet dobrej jakości mogą być z powodzeniem stosowane przez kobiety i tak samo dobrze będą wpływały na ich organizm, o ile będą przyjmowane w odpowiednich proporcjach.

Mogą Ci się również spodobać

3 zdrowe sposoby na szybszy wzrost mięśni

Data publikacji 11.07.2019

Przeczytasz w 3 minut 445 wyświetleń

Mężczyźni bardzo często dążą do wypracowania umięśnionej sylwetki. Spędzają w […]

5 interesujących faktów na temat beta-alaniny

Data publikacji 08.10.2021

Przeczytasz w 7 minut 145 wyświetleń

Prawdopodobnie znasz specyficzne uczucie mrowienia związane ze spożywaniem beta-alaniny, ale […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się