Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Porady|Stosowanie steroidów anabolicznych w sporcie

Stosowanie steroidów anabolicznych w sporcie

27.06.2022

Stosowanie steroidów anabolicznych w sporcie

Leki powszechnie określane jako steroidy w sporcie są dokładniej klasyfikowane jako sterydy anaboliczno-androgenne (AAS) lub po prostu sterydy anaboliczne. Należą do nich sterydy naturalne, takie jak testosteron, oraz wersje syntetyczne, które są strukturalnie podobne do testosteronu i działają równie skutecznie. Oba leki są dostępne na receptę i są stosowane w leczeniu różnych stanów związanych z niedoborem testosteronu (hipogonadyzmem) u mężczyzn i kobiet.

Stosowanie sterydów w sporcie

Sportowcy i kulturyści czasami stosują sterydy anaboliczne w celach pozamedycznych, aby zwiększyć masę mięśniową, wytrzymałość i siłę. Tego rodzaju stosowanie jest nielegalne i zabronione przez większość organizacji sportowych. Są jednak sportowcy, którzy nadal używają ich nielegalnie, mimo dowodów na to, że mogą one powodować poważne problemy zdrowotne.

W styczniu 2005 r. ustawa o kontroli sterydów anabolicznych została zmieniona wraz z ustawą o substancjach kontrolowanych, dodając sterydy anaboliczne do listy substancji kontrolowanych i czyniąc posiadanie ich przestępstwem federalnym.

Jak działają sterydy?

Termin „anaboliczny” jest używany do opisania procesu, w którym mniejsze cząsteczki łączą się w większe. Termin „androgenny” odnosi się do męskich hormonów znanych jako androgeny. Sterydów anabolicznych nie należy mylić z kortykosteroidami, takimi jak kortyzon czy prednizolon. Są to leki stosowane przez lekarzy w leczeniu ostrych i przewlekłych stanów zapalnych.

Działanie leków anaboliczno-androgennych polega na zwiększaniu zawartości białka w komórkach, zwłaszcza w mięśniach szkieletowych. Zwiększony poziom testosteronu może również zwiększyć wytrzymałość i opóźnić pojawienie się zmęczenia, zwiększając ogólną wydajność sportowca.

Jeśli sterydy anaboliczne są stosowane do celów sportowych lub do budowania masy mięśniowej, uznaje się je za leki zwiększające wydolność organizmu (PED), a ich nielegalne stosowanie określa się mianem dopingu.

Jak przyjmuje się steroidy?

Sterydy są przyjmowane doustnie (w postaci tabletek) lub w postaci zastrzyku domięśniowego. Dawkowanie odbywa się zwykle w cyklach kilkutygodniowych lub kilkumiesięcznych, z krótkimi przerwami pomiędzy nimi. Praktyka ta nazywana jest „jazdą na rowerze”.

Określenie „układanie” odnosi się do stosowania kilku różnych rodzajów sterydów w tym samym czasie. Tymczasem „piramidowanie” odnosi się do praktyki powolnego zwiększania ilości, dawki lub częstotliwości przyjmowania steroidów do osiągnięcia pewnego szczytowego poziomu, po czym ilość i częstotliwość są stopniowo zmniejszane.

Chociaż osoby uzależnione chętnie dzielą się radami na temat „optymalnej” lub „szczytowej” dawki, twierdząc, że takie poziomy są bezpieczne, wiele z tych informacji jest po prostu zmyślonych. Żadna dawka stosowana poza zalecanym leczeniem nie może być uznana za bezpieczną.

Sportowcy często stosują dawki 10-100 razy większe niż dawki przepisane do legalnego użytku medycznego, nie zastanawiając się nad skutkami długoterminowymi.

Mogą Ci się również spodobać

Ektomorfik, mezomorfik, endomorfik – którym jesteś i co to dla Ciebie oznacza?

16.01.2022

Dla osiągnięcia wymarzonych wyników sportowych niezbędna jest dokładna znajomość swojego […]

Ile razy dziennie jeść na masie i na redukcji?

Ile razy dziennie jeść, by efektownie rosnąć, lub zdrowo maleć? […]

Jak zostać kulturystą? 15 zasad przyszłego zawodowca

Chodzi Ci po głowie myśl o zostaniu profesjonalnym zawodnikiem sportów […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Jak pracują mięśnie? 5 rzeczy, których nie wiedziałeś o swoich muskułach!

Co jest kluczem do udanej współpracy? Wzajemne zrozumienie! To jak […]

Kiedy najlepiej ćwiczyć? Pora treningu a efekty

Samodzielne dobieranie pory ćwiczeń to dla wielu z nas niedościgniony […]

Żylaki a siłownia – jak zapobiegać i co z nimi zrobić?

Żylaki to bardzo częsty i mało estetyczny problem – niestety […]

Podział cukrów prostych – czym są?

Z cukrem mamy do czynienia każdego dnia. Popularnie zwane są […]

Dlaczego kulturyści mają wydęte brzuchy? Wyjaśniamy!

Profesjonalni kulturyści potrafią z jednej strony zaimponować, a z drugiej… […]