Napoje roślinne – dla kogo, do czego i jakie wybierać?
Mleko krowie to standardowy składnik diety w polskiej kulturze kulinarnej. Od kilku lat, ma jednak grupę bardzo poważnych konkurentów. Coraz większą popularnością cieszą się bowiem napoje roślinne. Warto włączyć je do diety, nawet gdy nie ograniczasz produktów odzwierzęcych. Kto powinien spróbować roślinnych zamienników mleka? Do czego ich używać i czym się kierować przy wyborze? Przeczytaj.
Napoje roślinne – kto powinien na nie postawić?
Na różne rodzaje napojów roślinnych decydują się już nie tylko weganie. Goszczą także w lodówkach osób, które nie przykuwają uwagi do ograniczania produktów odzwierzęcych. Jest na nie miejsce w każdej diecie – tak dla odmiany. Czasami, przyda się każdemu! Nie ma prostszej modyfikacji zmieniającej codzienne gotowanie, niż wymiana mleka krowiego na roślinne zamienniki.
Napoje roślinne mają nieco inny smak i zapach – dla wielu, znacznie przyjemniejszy niż klasyczne mleko. Z tego względu, mogą być dobrą propozycją także dla dzieci nielubiących mleka.
Roślinne zamienniki mleka to bezpieczna opcja dla osób nietolerujących laktozy lub kazeiny – białka mleka. Dla tych drugich – wręcz jedyna. O ile krowie mleko można pozbawić laktozy, tak białka już nie. Generalnie, napoje te są lekkostrawne, co docenią nawet osoby tolerujące laktozę.
To również zdrowa opcja. Zdrowie jest przecież najważniejsze, a decydują o nim codzienne wybory dietetyczne. Oczywiście, zamienniki mleka będą miały dłuższe składy, niż mleko krowie, ale nie oznacza to, że są mniej zdrowe od niego. Wystarczy stawiać na produkty wysokiej jakości, od zaufanych producentów, by nie obawiać się o wpływ składników na zdrowie.
Wybór napojów roślinnych to także łatwy sposób na bardziej etyczne odżywianie. Przejście na dietę wegańską nie jest dla każdego. Niemniej, aby dieta była przyjaźniejsza środowisku i zwierzętom, wystarczy drobna zmiana – rezygnacja z mleka krowiego na rzecz roślinnych napojów.
O szeroki wybór napojów roślinnych w sklepach stacjonarnych wciąż jest trudno. Najprościej zaopatrzyć się w nie w Internecie. Zwróć uwagę na Ecomil – ta marka oferuje szeroki wybór różnych rodzajów mleka roślinnego. Możesz wygodnie zaopatrzyć się w kilka wariantów i przetestować je w swojej kuchni.
Do czego używać napojów roślinnych?
Stosowanie napojów roślinnych to prosty sposób na urozmaicenie codziennego gotowania. Dzięki wymianie mleka krowiego na roślinne nie-mleko, doskonale znane potrawy i wypieki dostarczą nowych doznań smakowych.
Chcąc ugościć domowymi ciasteczkami osobę z nietolerancją, lub przyjaciela na diecie wegańskiej, wystarczy dzisiaj naprawdę niewiele. Wymiana mleka na roślinny napój nie zepsuje przepisu.
Chcąc użyć napojów roślinnych do gotowania, warto sięgnąć po specjalne nie-mleka, przeznaczone właśnie do takich celów. Skondensowane mleka roślinne zachowują się w kuchni tak, jak mleko krowie. Także tego typu zamienniki, ma w swojej ofercie wspomniana już marka Ecomil.
A co dla sportowców? Z napojami roślinnymi można zrobić to samo, co ze zwykłym mlekiem. Rozpuścić odżywkę białkową, przyrządzić owocowy koktajl, czy popijać w ramach uzupełniania nawodnienia po treningu.
Rodzaje napojów roślinnych
Jakie napoje roślinne są obecnie dostępne na rynku? Do wyboru jest napój:
- migdałowy
- sojowy
- kokosowy
- konopny
- owsiany
- z orzechów nerkowca
- ryżowy
- grochowy
- jaglany
- …i wiele innych, a wybór ciągle się zwiększa.
Każdy napój roślinny smakuje nieco inaczej. Różnią się także pod względem kaloryczności i makroskładników. Najmniej kalorii mają mleka migdałowe – warto zastąpić nimi mleko krowie, będąc na redukcji. Mleko sojowe jest z kolei najbliżze mleku krowiemu, a mleko kokosowe doskonale smakuje w potrawach tajskich.
Przed zakupem, najlepiej po prostu przyjrzeć się etykiecie z tabelą wartości odżywczych i składem. Na co szczególnie zwrócić uwagę?
Wybór napoju roślinnego – ważne kwestie
Kupując napój roślinny, zawsze należy sprawdzić skład. Liczy się nie tylko makro, ale to, co je tworzy. Najważniejsza kwestia, to upewnienie się co do tolerowania wszystkich składników. Wiele osób ma na przykład uczulenie na soję.
Na rynku dostępne są mleka roślinne słodzone i niesłodzone. Decydując się na te pierwsze, warto zainteresować się napojami syropem z agawy. To zdrowszy cukier, a przy okazji, niezwykle smaczny. Nie jest tak, że słodzony napój roślinny, to zły napój roślinny. Wszystko zależy właśnie od rodzaju użytego cukru.
Roślinny zamiennik mleka, słodzony syropem z agawy, można potraktować jako bazę do potreningowego koktajlu białkowego. Wtedy, cukry proste są na wagę złota – pomagają w transporcie aminokwasów białkowych do mięśni.
Właśnie – białko. Osoby, dla których szczególnie ważne są proteiny, chętnie wybierają napoje roślinne z podwyższoną zawartością białka. Te warianty pomagają wypełnić dzienne zapotrzebowanie na najbardziej sportowy makroskładnik.
Które napoje roślinne są najsmaczniejsze? O tym trzeba przekonać się samodzielnie. Wybór jest ogromny, a to oznacza, że każdy znajdzie coś dla siebie!
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress