Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Suplementy|Przedtreningówka bez kofeiny – kiedy ją wybrać i co znajdziesz w składzie?

Przedtreningówka bez kofeiny – kiedy ją wybrać i co znajdziesz w składzie?

25.03.2022

Przedtreningówka bez kofeiny – kiedy ją wybrać i co znajdziesz w składzie?

Kofeina dla sportowców nie ma przed nami większych tajemnic. Zaliczamy ją do dość uniwersalnych suplementów, a i na co dzień nie gardzimy dobrą kawą. Nie zawsze jednak przedtreningówki z kofeiną będą najlepszym możliwym wyborem. Kiedy warto, by zastąpiła je przedtreningówka bez kofeiny i skąd wtedy weźmie się moc suplementu? Przeczytaj!

Przedtreningówka bez kofeiny – skład

Przedtreningówki bez kofeiny opierają się na boosterach tlenku azotu – argininie, cytrulinie, beta-alaninie, soku z buraka i AAKG. Te związki nie wpływają na układ nerwowy, ale jedynie pobudzają przepływ krwi, ułatwiając szansę na pompę mięśniową i dodając energii.

sok z buraka przed treningiem na siłowni

Tak – sok z buraka może zastąpić kofeinowe suplementy!

Przedtreningówki bez kofeiny zawierają również doskonale Ci znaną kreatynę. Nic dziwnego, bo kreatyna naturalnie zwiększa dostępność energii, poprawia nastrój, odgania zmęczenie i generalnie stanowi godne zastępstwo kofeinówek.

Wymienione substancje przynoszą też szereg innych korzyści. Działają antykatabolicznie, a dzięki lepszemu odżywieniu mięśni ułatwiają regenerację powysiłkową. O anabolicznym działaniu keratyny pewnie nie trzeba osobno mówić – to kapitalne wsparcie i na masie i na redukcji.

Poza boosterami tlenku azotu, w tego typu środkach znajdziesz również witaminy i minerały. Spodziewaj się szczególnie witaminy B6, która dzięki wpływowi na metabolizm pomaga oddalić zmęczenie. Obecny w nich jest też magnez – jego niedobór (nawet w lekkim stopniu) znacznie pogarsza samopoczucie. Uzupełnienie magnezu jest dobrym wstępem do poprawienia swojej treningowej wydajności.

Coraz popularniejsze są także przedtreningówki z żeń-szeniem oraz tauryną. Te dodatki wspomagają koncentrację i zauważalnie dodają energii.

Przedtreningowka bez kofeiny – gdy kofeiny masz już dość

Stymulanty mają ogromną wadę – uzależniają. Żeby niezmiennie pobudzały trzeba zwiększać dawki, bo organizm szybko się przyzwyczaja. W pewnym momencie zauważysz, że kofeina już kompletnie na Ciebie nie działa. Wtedy trzeba odstawić ją na przynajmniej 2-3 tygodnie, żeby ciało nauczyło się z powrotem samodzielnie generować energię.

kawa uzależnienie od kofeiny

Tak wygląda Twój poranek? To nie potrwa długo!

Jeżeli przyszła na Ciebie pora i kofeina… weszła Ci w krew na dobre, a nie chcesz rezygnować z pobudzenia przed treningiem, sięgnij po suplementy bez niej. Pomogą przetrwać trudny okres pozbywania się uzależnienia. Jeżeli Cię nie usatysfakcjonują, wytrzymaj, a po pewnym czasie wrócisz do kofeinowych pre-workoutów.

Tak – odwyk od kofeiny prędzej czy później będzie konieczny, jeżeli stymulanty na co dzień goszczą w Twoim życiu. Pamiętaj, że kofeina to nie tylko kawa i napoje energetyczne, ale też herbata oraz cała masa napojów, którymi raczysz się przy obiedzie!

Przedtreningówka bez kofeiny dla trenujących wieczorem

Kofeina nie daje spać – to raz zaleta, a raz wada. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na treningi wcześniej, niż 2-3 godziny przed snem, celuj w pre-workouty bez tego stymulantu.

Kofeina w teorii działa dość krótko, ale w połączeniu z wyrzutem treningowych endorfin, taka przedtreningówka może rozbudzić Cię aż za bardzo. W efekcie, gdy przyjdzie pora na spanie, będziesz rzucał się z boku na bok i liczył czas do wstania. To zaszkodzi potreningowej regeneracji oraz ograniczy produkcję hormonu wzrostu, najaktywniejszą właśnie podczas snu.

branie przedtreningówek wieczorem a bezsenność

,,I po co mi była ta przedtreningówka o 21?”

Mimo wszystko, postaraj się nie trenować przed samym zaśnięciem. Niestety, możesz w ten sposób odroczyć spokojny odpoczynek, którego bardzo potrzebują uszkodzone ćwiczeniami mięśnie.

Przedtreningówka bez kofeiny – gdy źle na nią reagujesz

Każdy organizm jest inny. Mimo że kofeina jest uznawana za suplement bezpieczny, niektóre osoby są na niego bardziej wrażliwe. W ich wypadku łatwo o przedawkowanie kofeiny.

Przedawkowanie kofeiny wiąże się z bólem głowy, niepokojem, skonsternowaniem, mdłościami i wieloma innymi dolegliwościami uniemożliwiającymi normalne trenowanie.

Także ludzie z problemami jelitowymi nie zawsze dobrze radzą sobie z kofeiną. Jej duże spożycie może powodować nawet biegunki.

Pobudzanie stymulantami nie jest wskazane także jeśli masz problemy psychiczne.

W jakimkolwiek stopniu źle reagujesz na kofeinę? Nie próbuj tego zmienić, tylko po prostu wybierz suplement bez niej.

Przedtreningówki a problemy z sercem

Przedtreningówki z kofeiną są stanowczo odradzane osobom mającym problemy z układem krążenia. Jeśli do nich nalezysz, nie traktuj jednak pre-workoutów bez stymulantu jako remedium. One też podkręcają pracę serca, więc nie wolno po nie sięgać bez zielonego światła od lekarza.

 

Kiedy przedtreningówka bez kofeiny będzie lepsza opcją niż kofeinowy pre-workout? Wtedy gdy źle reagujesz na kofeinę, odstawiasz ją ze względu na uzależnienie oraz niedługo po treningu planujesz iść spać. Poza tym – pamiętaj, że żadna przedtreningówka bez kofeiny ani z kofeiną nie zastąpią po prostu solidnego, długiego snu oraz energetycznego posiłku przedtreningowego.

Co powiesz na to, żeby spróbować naturalnego energetycznego suplementu wykorzystywanego od tysiącleci? Sprawdź jak na siłowi przydaje się żeń-szeń, a może zapomnisz o klasycznych przedtreningówkach: https://sportodzywki.pl/zen-szen-w-jaki-sposob-slynny-korzen-pomaga-sportowcom/.

Bibliografia:

Spattini M., Suplementacja w sporcie, tłum. Hryniewicka E., Warszawa 2021.

Delavier F., Gundill M., Suplementy żywnościowe dla sportowców, Wrocław 2019.

Frankowski M. i inni, Kofeina w kawach i ekstraktach kofeinowych i odkofeinowych dostępnych na polskim rynku, ,,Bromatologia i Chemia Toksykologiczna”, XLI, 2008, 1, str. 21 – 27.

Bojarowicz H., Przygoda M., Kofeina. Cz. I. Powszechność stosowania kofeiny oraz jej działanie na organizm, ,,Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2012, 93(1): s. 8-13.

Leonik S. Rola argininy w organizmie człowieka, ,,Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy”, 30/1, 2019 s. 163-171.

Mogą Ci się również spodobać

Sportowe suplementy dla kobiet i mężczyzn – czym się różnią?

29.04.2022

Suplementy dla mężczyzn i suplementy dla kobiet – skąd bierze […]

Cena suplementów dla sportowców – od czego zależy? Kupuj to, co warto!

Przeglądając sklepy z suplementami dla sportowców, w niektórych przypadkach ciężko […]

Jak przybrać na masie? Buduj mięśnie skutecznie!

Imponująca siła i pięknie wyrzeźbiona sylwetka to marzenie każdego bywalca […]

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów