Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Suplementy|Buzdyganek naziemny – skąd jego popularność w sporcie?

Buzdyganek naziemny – skąd jego popularność w sporcie?

Data publikacji 23.01.2022

Przeczytasz w 6 minut 95 wyświetleń

Buzdyganek naziemny – skąd jego popularność w sporcie?

Jeśli śledzisz nowinki ze świata sportowcyh suplementów, być może rzuciły Ci się w oczy ,,tribulusy”. Czasami mają nawet osobną kategorię w sklepach internetowych! Buzdyganek naziemny – działanie tego zioła zaskarbiło mu sympatię tłumu aktywnych mężczyzn. Dlaczego? Przeczytaj co daje tribulus terrestris!

Buzdyganek naziemny – działanie główne

Buzdyganek naziemny (tribulus terrestris) to roślina znana od wieków. Medycyna bałkańska, chińska i indyjska wykorzystują ją głównie w celu poprawy sprawności seksualnej mężczyzn. To naturalny, skuteczny booster testosteronu.

Za skutecznym wspomaganiem erekcji stoją saponiny steroidowe, które mają za zadanie wspomaganie produkcji endogennego testosteronu. Zwiększenie możliwości seksualnych to ulubiona zaleta buzdyganka – przez nią najczęściej sięgamy po tribulus terrestris. W suplementach występuje samodzielnie albo w towarzystwie argininy i innych substancji ,,boostujących’’ syntezę hormonu męskości.

Buzdyganek naziemny – działanie sportowe

Rozwiązanie problemu zaburzeń erekcji nie jest jedyną zaletą buzdyganka. Zwiększenie produkcji testosteronu wpływa na przyrost masy mięśniowej. Muskuły u osób z dużym poziomem testosteronu rosną dużo szybciej niż u mających niedobory. W dodatku metabolizm chętniej spala tłuszcz, więc produkcja suchej masy nie towarzyszy gromadzeniu niechcianej ,,oponki”.

Nadwyżka kaloryczna jest niezbędna do zbudowania mięśni. Niestety, przy okazji część kalorii musi odłożyć się w tkance tłuszczowej – dlatego po ,,masie” przychodzi zawsze redukcja. Buzdyganek naziemny – działanie tego zioła pomaga szybciej zbudować atrakcyjną sylwetkę bez konieczności długiego stosowania diety odchudzającej.

Poza tym, buzdyganek działa adaptogennie. Pomaga radzić sobie ze stresem, bardzo często stojącym za problemami z erekcją. Nadmiar nerwów prowadzi też do podwyższenia poziomu kortyzolu – hormonu o działaniu katabolicznym. Im go mniej, tym lepiej czuje się psychika oraz mięśnie.

Adaptogeny to suplementy coraz częściej stosowane przez sportowców. Doceniamy ich relaksujące właściwości szczególnie wtedy, gdy stres nas przerasta, przekładając się na utratę motywacji. Gdy ciągle myślimy o problemach codzienności, pójście na trening staje się bardzo trudnym wyzwaniem.

Tribulus terrestris – co mówią badania?

Warto jednak zauważyć, że wciąż trwają badania mające jednoznacznie określić skuteczność buzdyganka w poprawianiu sportowych osiągnięć. Póki co wyniki są bardzo obiecujące!

Zacznijmy od badania przeprowadzonego w roku na piętnastu młodych chińskich bokserach (16-19 lat). Przechodzili trening o wysokiej objętości i intensywności skupiony na szybkości oraz sile. Okazało się, że grupa suplementująca tribulus terrestris wykazywała się większą wydolnością beztlenową a ich mięśnie ulegały mniejszemu uszkodzeniu. Buzdyganek nie wpłynął zaś na kompozycję sylwetki ani poziom testosteronu. Badanie miało na celu określenie wpływu buzdyganka właśnie na wydajność treningową, a nie na sam anabolizm.

Nie dziwi, że u młodych mężczyzn poziom testosteronu nie wzrósł. W tym okresie, szczególnie przy zdrowym i aktywnym życiu, tego hormonu nie brakuje. Trzeba pamiętać, że boostery testosteronu (nie tylko buzdyganek) nie podniosą go ponad zapotrzebowanie organizmu.

W 2016 roku w Katowicach przeprowadzono interesujące badanie na czternastu mężczyznach w średnim wieku (45-60 lat). Przez 12 tygodni badani intensywnie trenowali siłowo i aerobowo. U biorących tribulus terrestris zanotowano wzrost hormonów anabolicznych oraz inną kompozycji sylwetki w porównaniu z grupą testową. Grupa eksperymentalna miała wyższy poziom suchej masy a przy tym mniej tłuszczu.

Niedobór testosteronu a treningi

Z wiekiem produkcja testosteronu – głównego hormonu u mężczyzn – zaczyna spadać. Odpowiada on za stereotypowo męskie cechy wyglądu i charakteru, a także właśnie sprawność seksualną. Zaburzenia erekcji często wynikają więc z naturalnego niedoboru testosteronu. Dojrzali panowie bez wątpienia powinni być przygotowani na możliwość wystąpienia tego problemu na którymś etapie życia, nawet prowadząc się zdrowo i aktywnie.

Testosteron ma ogromny wpływ na organizm mężczyzny także w kontekście czysto sportowym. U osób z jego niedoborem obserwuje się spowolnienie resyntezy glikogenu, czyli zmagazynowanego w mięśniach cukru będącego paliwem na treningu. Bez sporej ilości glikogenu maleją zdolności treningowe, a mięśnie szybciej ulegają procesom katabolicznym – organizmowi brakuje energii, więc zaczyna pozyskiwać ją z tkanek.

Niedobór testosteronu zaburza także resyntezę fosfokreatyny – innej substancji odpowiedzialnej za poziom energii. Jej niedostatek także przekłada się więc na spadek treningowych możliwości. Gorszy, mniej wyczerpujący trening w oczywisty sposób utrudnia progresowanie na siłowni.

Tribulus terrestris – skąd problemy z erekcją u sportowców?

W badaniach przeprowadzonych na grupie tysiąca mężczyzn po 30. roku życia wykazano, że aż 71% ma problemy ze wzwodem. Problemy te mają różny stopień nasilenia. Z powodu ciągłej stygmatyzacji zaburzeń erekcji ciężko wręcz oszacować pełną skalę problemu – niestety, mężczyźni niechętnie udają się do specjalisty. Nie dziwi więc duża popularność preparatów wspomagających sprawność seksualną dostępnych bez recepty.

Zaburzenia wzwodu to problem także sportowców. Mimo że wysiłek generalnie wspomaga sprawność seksualną, działa tutaj zasada ,,co za dużo to niezdrowo”. Za tego rodzaju kłopotami stoi przeważnie branie sterydów i przetrenowanie. Tych dwóch rzeczy należy bezwzględnie unikać w swojej treningowej karierze i to nie tylko z powodu powodowanych problemów z erekcją.

Za kłopoty ze wzwodem często odpowiada także czysta psychika. Kompleksy na punkcie wyglądu, stres przed zbliżeniem, obawy o własną atrakcyjność… Nie ukrywajmy – wielu z nas trenuje po to, by podobać się preferowanej płci. Dopóki nie osiągniemy wymarzonego efektu nie czujemy się atrakcyjni, a nerwy w łóżku to niemal gwarancja trudności z osiągnięciem wzwodu.

Właściwości łagodzące stres oraz podkręcające produkcję testosteronu to dobry powód, by sięgnąć po buzdyganek. Trzeba jednak pamiętać, że zioło niewiele pomoże przy naprawdę poważnych problemach zakorzenionych w układzie hormonalnym. Po cyklu sterydowym, układ ,,ambitnego” sportowca często jest do tego stopnia zrujnowany, że nie zostaje nic poza wizytą u endokrynologa. Podobnie przy ciężkich chorobach psychicznych – adaptogeny w takich przypadkach mogą zwyczajnie nie wystarczyć.

 

Buzdyganek naziemny – działanie tego suplementu kojarzymy głównie z poprawą męskiej sprawności seksualnej. Sporo w tym prawdy, ale zioło pomaga także nabrać suchej masy, ograniczyć tycie z tłuszczu i lepiej tolerować stres. Szczególnie przydatne będzie dla dojrzałych sportowców u których naturalnie spada testosteron oraz dla żyjących w ciągłym stresie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o boosterach testosteronu? Buzdyganek nie jest jedyną opcją! Przeczytaj tutaj: https://sportodzywki.pl/boostery-testosteronu-czy-warto-wszystko-co-powinienes-wiedziec-zanim-podkrecisz-swoj-uklad-hormonalny/!

 

Bibliografia:

J. Wolszakiewicz, L. Piotrowicz, Sport wyczynowy, wysiłek rekreacyjny a aktywność seksualna [w:] Kardiologia sportowa, s. 271-313, 2006.

J. Widelski, By nic nie stało na przeszkodzie…, ,,Aptekarz Polski”, 40 (18e), s. 14-15, 2009.

Y. Ma i inni, Tribulus terrestris extracts alleviate muscle damage and promote anaerobic performance of trained male boxers and its mechanisms: Roles of androgen, IGF-1, and IGF binding protein-3, ,,Journal of Sport and Health Science”, 6(4), 2017.

M. Wilk i inni, Endocrine Responses to Physical Training and Tribulus Terrestris Supplememtation in Middle-Age Men, ,,Central European Journal of Sport Sciences and Medicine”, 13(1), s. 65-71, 2016.

Z. Zdrojewicz i inni, Rola argininy w organizmie człowieka, ,,Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy”, 30(1), 2019.

Uchwała nr 3/2021 Zespołu ds. Suplementów Diety z dnia 17 czerwca 2021 w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej stosowania preparatów z Tribulus terrestris L jako składników suplementów diety, do pobrania: https://www.gov.pl/attachment/1555271c-6805-49cf-a717-d1cc3088196d.

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji 29.09.2022

Przeczytasz w 7 minut 20 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Jakie białko dla kobiet?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 52 wyświetleń

Wątpliwości na temat stosowania białka przez kobiety są spowodowane przede […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 381 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 754 wyświetleń

Odżywka białkowa – co daje stosowanie tego typu suplementów? Mimo […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 92 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 860 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 63 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 28 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Składniki zawarte w spalaczach tłuszczu – czy są bezpieczne?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 10 wyświetleń

Spalacze tłuszczu to stale zyskująca na popularności odżywka, której działanie […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 73 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 172 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 18 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 27 wyświetleń

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Jakie białko dla alergików? Bezpieczne białko bez laktozy, mleka i glutenu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 19 wyświetleń

Postępująca technologia żywności sprawia, że suplementacja białkiem jest dostępna dla […]

Jakie białko roślinne wybrać zamiast serwatki? Najlepsze wegańskie odżywki białkowe

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 40 wyświetleń

Weganie i osoby uczulone na białka mleka nie muszą się […]

Koenzym Q10 a sport i zdrowie – właściwości, rola, suplementacja

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 81 wyświetleń

Koenzym Q10 – na co pomaga? Na pewno kojarzysz go […]

Betaina – co to jest, co daje i jak ją stosować?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 27 wyświetleń

Betaina nie należy do popularnych suplementów – być może jeszcze […]

Blokery węglowodanów i blokery wchłaniania tłuszczu – czy działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 25 wyświetleń

Gdy już zaczynasz godzić się ze straszną prawdą – żaden […]

Cytrulina czy arginina – co da lepszy efekt podczas treningu siłowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 181 wyświetleń

Cytrulina i arginina to naturalne, bezpieczne prekursory tlenku azotu, pomagające […]

Berberyna – działanie, potencjalne korzyści i sens stosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 37 wyświetleń

Kontynuujemy poszukiwanie idealnych suplementów – słyszałeś o berberynie? Jeśli interesuje […]

Odżywka carbo – co daje, kiedy i po jaką opłaca się sięgnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 12 wyświetleń

Jeżeli trenujesz, zapewne jesteś już doskonale zaznajomiony z odżywkami białkowymi. […]

Sportowe suplementy dla kobiet i mężczyzn – czym się różnią?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 9 wyświetleń

Suplementy dla mężczyzn i suplementy dla kobiet – skąd bierze […]

Złoty korzeń – różeniec górski. Działanie przydatne sportowcom

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 89 wyświetleń

Różeniec górski – działanie tej rośliny wykorzystywali już potężni Wikingowie. […]

Suplementy dla sportowców – jakie brać w dni nietreningowe?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 20 wyświetleń

Dzień bez treningu to moment, w którym tylko Ty odpoczywasz. […]

Adaptogeny – co to? Suplementy, które musi znać każdy sportowiec! 

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 14 wyświetleń

Adaptogeny – co to? Wspominaliśmy o nich już przy wielu […]

Bulk czy gainer – która odżywka sprawdzi się u Ciebie lepiej?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 25 wyświetleń

Chcesz nabrać masy, ale apetyt Ci nie dopisuje? Z pomocą […]

Nie tylko miód – pszczele suplementy diety dla poprawy zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 25 wyświetleń

Matka Natura skrywa przed nami wiele wartych poznania sekretów. O […]

Cena suplementów dla sportowców – od czego zależy? Kupuj to, co warto!

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 29 wyświetleń

Przeglądając sklepy z suplementami dla sportowców, w niektórych przypadkach ciężko […]

Diuretyki – jakie znamy, kiedy je brać i czy w ogóle powinieneś?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 13 wyświetleń

Diuretyki to inaczej leki moczopędne. Służą spuszczeniu z organizmu nadmiaru […]

Przedtreningówka bez kofeiny – kiedy ją wybrać i co znajdziesz w składzie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 49 wyświetleń

Kofeina dla sportowców nie ma przed nami większych tajemnic. Zaliczamy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się