Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Suplementy|Diuretyki – jakie znamy, kiedy je brać i czy w ogóle powinieneś?

Diuretyki – jakie znamy, kiedy je brać i czy w ogóle powinieneś?

01.04.2022

Diuretyki – jakie znamy, kiedy je brać i czy w ogóle powinieneś?

Diuretyki to inaczej leki moczopędne. Służą spuszczeniu z organizmu nadmiaru wody, a więc i czasowej zmianie wyglądu sylwetki. Dla wielu osób są sposobem na poprawienie swojego wyglądu przed pokazaniem się na basenie czy samopoczucia podczas redukcji. Jakie diuretyki znamy i kiedy jest odpowiedni moment, żeby po nie sięgać? A może w ogóle nie ma takiego momentu? Przeczytaj!

Diuretyki – jakie środki działają moczopędnie? 

Nazwa środków moczopędnych bierze się od procesu diurezy – wydalania moczu. Działają bezpośrednio na pracę nerek, stymulując je do zwiększenia produkcji moczu.

Diuretyki dzielimy roboczo na środki naturalne, powszechnie dostępne w aptekach, oraz leki, które należy brać wyłącznie z zalecenia medyka. Te drugie dzielą się na podgrupy – między innymi diuretyki pętlowe, oszczędzające potas, tiazydopodobne, osmotyczne, inhibitory anhydrazy węglowej.

Jak widzisz, same środki moczopędne to bardzo szeroki temat.

Nas interesują naturalne diuretyki, których używa się na własną rękę. Należą do nich zioła, których właściwości obejmują między innymi podkręcanie pracy nerek w celu wydalenia większej ilości moczu.

mniszek lekarski diuretyki
Mniszek lekarski – ten niepozorny kwiatek to potężny diuretyk

Należą do nich pokrzywa, dziurawiec, mniszek lekarski, skrzyp polny, rdest, mącznica zielona herbata i wiele innych. naturalne środki moczopędne to substancje, których działanie na gospodarkę wodną obserwowano już nawet w starożytności. 

W aptece najłatwiej (i najtaniej) dostać pokrzywę, mniszka oraz dziurawiec. Na naturalnych diuretykach bazują także suplementy diety, mające usuwać wodę z organizmu.

Skutki uboczne stosowania diuretyków

Czy herbatka z pokrzywy może zrobić Ci coś poważnego? Tak. Wydalanie moczu oznacza pozbywanie się soli mineralnych – potasu, sodu, magnezu i innych związków, warunkujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Diuretyki mogą doprowadzić do poważnego odwodnienia. Po serii biegów do toalety nie będziesz w stanie pozbierać myśli, zacznie boleć Cię głowa, a może nawet stracisz przytomność. A że od odwodnienia można nawet umrzeć, z pewnością wiesz. 

Poza tym, zioła to silne substancje, chociaż w ,,farmakologicznym świecie” niekoniecznie je doceniamy. Funkcjonują niemniej skutecznie, niż leki przepisane przez specjalistę. Oprócz działania moczopędnego, naturalne diuretyki wykazują inne właściwości, specyficzne dla każdej rośliny, a więc i rozmaite skutki uboczne. Powodują także reakcje alergiczne.

Tak – od używania diuretyków można nabawić się problemów, nie tylko tych związanych z utratą składników mineralnych. Pamiętaj, by przed zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu przeczytać etykietę. Nie wychodź z założenia, że ,,jeśli rośnie przy drodze, to jest słabe”. Wiesz ile trucizn można wyhodować w doniczce na parapecie?

Kto bierze diuretyki?

Po naturalne diuretyki sięgają sportowcy sylwetkowi, w ramach ,,docinania” rzeźby przed zawodami. Każdy centymetr sześcienny wody zaburza ciężko wypracowany efekt estetyczny, stąd środki moczopędna dla wielu są standardowym komponentem przygotowania do wyjścia na scenę.

diuretyki w kulturystyce sylwetka
Jak tak wyglądać? Trenuj, jedz, odpoczywaj i odwadniaj się… Nie warto!

Andreas Münzer i Mohammed Benaziz – co łączy tych dwóch młodych kulturystów? To, że umarli przez odwodnienie od nadmiaru diuretyków

Diuretyki – kiedy warto je brać?

Tylko wtedy, gdy każe Ci to zrobić lekarz. Niech nie kusi Cię stosowanie środków moczopędnych w celu poprawy sylwetki. To lekarstwa stosowane głównie w kardiologii i tak właśnie powinno zostać. 

Chcielibyśmy, by również kulturyści przestali odwadniać swoje ciała przed każdymi zawodami, ale cóż… Nie zmienimy świata, stąd po prostu gorąco zachęcamy do zmiany podejścia. Akurat w temacie diuretyków nie warto brać przykładu z zawodowców.

Jeżeli masz problemy z nadmiarem wody w organizmie, znajdź tego powody, a nie przyzwyczajaj się do stosowania diuretyków jak wszystkich innych suplementów.

Nadmiar sodu w diecie, zbyt mało picia w trakcie dnia, monohydrat kreatyny zatrzymujący wodę w organizmie – przyczyn obrzęków może być wiele. Wyeliminuj je, a diuretyki nigdy nie będą Cię interesowały.

Co to są diuretyki? To środki zwiększające produkcję i wydalanie moczu. Usunięcie płynów z tkanek pozwala lepiej uwidocznić mięśnie, z czego często korzystają zawodnicy sportów sylwetkowych. To zła praktyka, której pod żadnym pozorem nie należy uskuteczniać na własną rękę. Diuretykami łatwo się odwodnić, co niesie ze sobą nawet śmiertelne konsekwencje.

Przeczytaj o możliwych przyczynach zatrzymywania wody w organizmie i wyeliminuj je, zamiast sięgać po diuretyki bez recepty: https://sportodzywki.pl/zatrzymywanie-wody-w-organizmie-jak-walczyc-z-tym-czestym-problemem-sportowcow/

Bibliografia:

Delavier F., Gundill M., Żywienie i suplementacja w sporcie, Wrocław 2019.

Korzeniowska K., Jabłecka A., Diuretyki, 2008; 1, s. 136-146.

Raszeja-Wanic B., Wanic-Kossowska M., Diuretyki — rys historyczny, ,,Via Medica Journals”, 2007. 

Pieszak M., Mikolajczyk P. Ł, Właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica L.), ,,Postępy Fitoterapii” 4/2010, s. 199-204.

Domański M., Ciechanowski K., Leki moczopędne – zastosowanie we współczesnej terapii, ,,Medycyna po Dyplomie” 2011 (20); 11 (188), s. 69-81.

Kretowicz M., Manitius J, Odwodnienie jako przyczynek do rozważań nad chorobą z przegrzania — opis przypadku, ,,Choroby Serca i Naczyń” 2008, tom 5, nr 3, 166–171.

Mogą Ci się również spodobać

Bulgarian bag – jak bułgarska torba może Ci się przydać?

14.03.2022

Sztanga, hantle, maszyna Smitha i… bułgarska torba? Tak – można […]

5 prostych kroków – jak robić martwy ciąg bezpiecznie i skutecznie?

Martwy ciąg – zna każdy i każdemu wydaje się że […]

Białko wołowe czy serwatkowe – podobieństwa, różnice i które wybrać

Bez białka nie ma masy – z tym nie dyskutuje […]

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów