Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Diety|,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji 18.11.2022

Przeczytasz w 8 minut 44 wyświetleń

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach dietetyków. Jeśli możesz się pod nim podpisać i uważasz, że słynny deficyt kaloryczny nie działa w Twoim przypadku, koniecznie przeczytaj. Poznaj 15 najczęstszych przyczyn, przez które waga ani drgnie, pomimo diety i ćwiczeń – wśród nich na pewno znajdziesz swoją.

1 – problemy zdrowotne

Problemy zdrowotne to najrzadsza z przedstawionych tutaj przyczyn niepowodzenia. 

Niemniej, jeśli próbowałeś wszystkiego, jesteś pewny że dobrze określiłeś zapotrzebowanie kaloryczne, liczysz i nie oszukujesz, a waga stoi w miejscu, możliwe, że kłopot leży głębiej. To szczególnie prawdopodobne jeśli od dawna masz nadwagę, a do tego kombinowałeś z głodówkami przeplatanymi napadami objadania się.

Dlaczego nie mogę schudnąć? Zbadaj cukier (krzywa insulinowa) oraz tarczycę. Najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, a on da Ci skierowanie na konkretne badania hormonalne. 

2 – nie mogę schudnąć – bo się częstujesz

Nie chodzi o to, żeby na diecie rezygnować z każdej słodkiej przyjemności, a chipsy traktować jak śmiertelnego wroga. Trzeba tylko wiedzieć, ile kalorii mają drobne poczęstunki i wliczać je w dzienny bilans.

Dlaczego nie mogę schudnąć? Bo jedna mała czekoladka zjedzona w pracy miała 100 kcal. Ciasteczko do kawy u koleżanki – 80 kcal. Sama kawa z odrobiną bitej śmietany 200 kcal. Frytki podkradane siostrze prosto z talerza też mają kalorie – kradzione jednak tuczy!

3 – czemu nie mogę schudnąć? Bo podjadasz z paczki

Otworzone płatki śniadaniowe, paczka rodzynek, napoczęte pestki słonecznika… Kusi, kiedy czekasz aż ryż się ugotuje, prawda? Podjadając z paczki nie masz szans na trafne oszacowanie kaloryczności. Ba – pewnie zakladasz, że ta odrobina miała tyle kalorii, co kot napłakał. 

W rzeczywistości, garść granoli to 200-300 kcal. A co to jest garść słodziutkiej, chrupiącej granoli?

Schowaj otworzone paczki do szafki i po prostu powstrzymuj się od bezrefleksyjnego podjadania między posiłkami. Staraj się kupować małe paczki jedzenia, by wielka torba płatków nie czaiła się na Ciebie przez kilka dni. To mogłoby być kilka dni zawalonej diety.

Ile kalorii właśnie zjadłeś prosto z pudełka? Na pewno więcej, niż myślisz.

4 – dlaczego nie mogę schudnąć? Bo łamiesz się wieczorem

Częstym błędem osób odchudzających się, jest pomijanie posiłków w ciągu dnia. Przeciągają czas między posiłkami, licząc, że jeśli zjedzą obiad późno, to łatwo odpuszczą sobie zjedzenie kolacji.

A potem zjadają to i to. W podwójnej ilości, bo są upiornie głodni. Organizm nie pozwoli Ci na głodówki – upomni się o swoje choćby w środku nocy.

5 – przeszacowanie aktywności fizycznej

Określając swoje zapotrzebowanie kaloryczne, oprócz wagi i wzrostu zaznaczasz współczynnik aktywności fizycznej PAL. Niestety, PAL to spora pułapka. Tylko szczęśliwcom udaje się na początku określić go idealnie.

Przelicz zapotrzebowanie kaloryczne ponownie. Tym razem wybierz niższy współczynnik PAL. 10 000 kroków to nie jest duża aktywność. Nie jest nią też 5 treningów w tygodniu, jeśli to 10-minutowe treningi na dywanie.

6 – nie mogę schudnąć – bo nie zaszkodzi, jak w jeden dzień się najesz…

Otóż zaszkodzi. Jeden dzień totalnej rozpusty może wyrównać deficyt kaloryczny z całego tygodnia. Jeśli w niedzielę dajesz na luz, by doładować energię przed kolejnym poniedziałkiem… to dalej będziesz pytał dlaczego nie mogę schudnąć?

Dietę trzyma się przez 7 dni w tygodniu. Męczy Cię apetyt na pizzę i słodycze? Wkomponuj je do codziennej diety, tak, by mieściły się w zapotrzebowaniu kalorycznym. Urządzając sobie dzień jedzenia wszystkiego czego chcesz… nie osiągniesz tego, czego chcesz

7 – zajadanie emocji

Typowa scena z romantycznego filmu – załamana odrzuceniem kobieta wcina lody prosto z pudełka. Mały sukces w pracy uczczony sernikiem i pączkiem. 3 kilogramy mniej na wadze – w ramach nagrody, nadrabianie ich pizzą…

Niestety, żyjemy w kulturze nagradzania się i poprawiania sobie nastroju jedzeniem. A te kalorie też liczą się do bilansu energetycznego.

Zajadanie emocji to bardzo poważna sprawa. Puszczanie hamulców na jeden dzień i napychanie się na zapas to objaw zaburzeń odżywiania – kompulsywnego objadania się. Nie jesteś w stanie powstrzymać się od ucztowania raz na jakiś czas? Skonsultuj to z psychodietetykiem lub terapeutą.

Tylko ciastka Cię rozumieją? Umów się do psychologa – to może tylko pomóc.

8 – nie mogę schudnąć – bo nie wliczasz tłuszczu w makro

Podsmażanie na odrobinie smalcu, kilka kropelek oliwy do sałaty, kawałeczek masła na stosik pankejków… Licznik kalorii bije. Tłuszcze są gęste kalorycznie – w małej objętości dostarczaja bardzo dużo energii.

Łyżeczka masła ma 70-80 kcal. Łyżka oliwy – 90 kcal. Plaster smalcu? Zależy jak gruby – może mieć 100 kcal, a może mieć 300. Ziarnko do ziarnka i zbierze się tyle, by nadrobić deficyt kaloryczny.

Przed dodaniem tłuszczu do potrawy, zważ go i uwzględnij kaloryczność w dziennym bilansie. Ocenianie na oko zwykle jest zbyt optymistyczne. Kiedy zaczniesz przykładać uwagę do wszystkich składników dań, znajdziesz odpowiedź na pytanie dlaczego nie mogę schudnąć.

9 – bo żyjesz w stresie

Jak podaje Nigatu Regassa Geda (2019 rok), podwyższony poziom kortyzolu – hormonu stresu – wzmaga apetyt na niezdrowe, wysokoprzetworzone jedzenie. Skłania do pochłaniania go w nadmiernej ilości. Niestety, w życiu przeciętnego człowieka nie brakuje stresu, a nawet sama dieta z ujemnym bilansem kalorycznym to dla ciała stres.

Nic dziwnego – to reakcja obronna organizmu. Kiedy jesteś zestresowany, ciało przygotowuje się na nadchodzące zagrożenie. Zaczyna magazynować energię, by nie zabrakło jej w ciężkich czasach. A najwięcej energii znajdzie w wysokoprzetworzonych smakołykach. 

*Stress, a function of biological and behavioral effects, stimulates increased body hormones called ‘cortisol’. The increase in such hormones leads to craving unhealthy food and causing to eat more than one normally would.

10 – dlaczego nie mogę schudnąć? Bo jesteś niecierpliwy

Odchudzanie to proces. Nie rewolucja. Zanim stwierdzisz, że nadwaga jest Ci pisana raz na zawsze, wytrzymaj na diecie przynajmniej miesiąc. Po około 30 dniach wejdź na wagę, przymierz spodnie w które się nie mieścisz (może już mieścisz?) i skontroluj obwody. 

Tydzień to za mało. Dwa tygodnie też. Trzeba zacisnąć zęby i nastawić się na długą pracę.

11 – jesz zdrowo…

…i nic poza tym.

Nie zrozum nas źle. Dieta redukcyjna powinna być maksymalnie zdrowa. Problem leży jednak w tym, że wiele zdrowych produktów ma dużo kalorii. 

Przykładowe wysokokaloryczne produkty z półki ze zdrową żywnością to orzechy, awokado, miód czy pestki słonecznika. Są kopalnią zdrowia, ale bardzo gęstą energetycznie.

Zdrowe odżywianie nie gwarantuje schudnięcia. Kalorie ze zdrowych produktów również trzeba kontrolować – bo tuczą tak samo, jak te z McDonalda.

Batoniki musli z gorzką czekoladą, orzechami i rodzynkami, bez dodatku cukru… Zdrowe, ale bardzo kaloryczne!

12 – czemu nie mogę schudnąć? Bo mało śpisz

Niewyspany organizm poszukuje energii w wysokokalorycznej żywności. Badania pokazują, że krótki, płytki sen bezpośrednio koreluje z otyłością. Zadbaj o jakość snu, a o wiele łatwiej wyrzymasz na diecie i przede wszystkim, poprawisz swoje ogólne samopoczucie.

13 – zgubne inspiracje dietetyczne

Na Instagramie od kilku lat panuje moda na tzw. foodbooki. Influencerzy (a zwłaszcza fit-influencerki) pokazują, co jedzą w ciągu dnia. Niestety, jeśli ślepo się nimi inspirujesz, instagramowa dieta na podstawie zdjęć może Cię nawet utuczyć.

Dwie osoby o identycznej wadze i wzroście mogą mieć zupełnie inne zapotrzebowanie kaloryczne. Musisz je policzyć dla siebie i dopasować przepisy pod względem gramatur, by posiłki mieściły się w limicie. 

Nie sugeruj się tym, że drobna dziewczyna je 2300 kcal dziennie. Jeśli ruszasz się mniej niż ona, to na tej samej kaloryczności nie osiągniesz jej efektów.

14 – nie mogę schudnąć – bo wykluczasz zamiast liczyć

Ile razy słyszałeś, że aby schudnąć musisz:

  • przestać jeść ziemniaki
  • przestać jeść makaron
  • przestać jeść chleb
  • przestać jeść po 18:00
  • …i w ogóle przestać jeść wszystko?

Wykluczanie z diety jakichkolwiek produktów nie daje pewności, że schudniesz. Odpuścisz sobie chleb? To nic nie da, jeśli narobisz kanapkowe kalorie innym jedzeniem.  Ba – chleb pełnoziarnisty, bogaty w błonnik, wręcz pomoże Ci schudnąć.

Przestaniesz jeść po 18:00? Do tej godziny będziesz jadł ile wlezie – i w perspektywie całego dnia, znowu przesadzisz z kaloriami. Ewentualnie, nie zaśniesz z głodu i w nocy ogołocisz lodówkę…

15 – dlaczego nie mogę schudnąć? Bo pijesz kalorie

Płynne kalorie to kolejna pułapka, której niektóre osoby nie wliczają w dzienny bilans. Soki owocowe, biała kawa, energetyki z cukrem, koktajle białkowe – to wszystko dostarcza energii. Nawet tego nie czujesz – bo przecież sokiem się nie najesz…

Szczególnie kaloryczne są alkoholowe drinki. Alkohol ma aż 7 kcal na 1 gram – to więcej, niż w cukrach (4 kcal na 1 gram). Piwo, wódka, wino, a zwłaszcza ciężkie likiery, to dietetyczna kaplica.

Wymień słodzone napoje na napoje zero. Soki, kawy z mlekiem i dosładzane picie wliczaj w dzienny bilans kaloryczny. Dobre wieści – wybór napojów bez cukru, smakowych saszetek do wody (bez kalorii) i herbaty jest tak duży, że możesz ograniczyć pitne kalorie praktycznie do zera.

Ile pić wody, żeby schudnąć? Dowiedz się tutaj: Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?


Dlaczego nie mogę schudnąć? Idziemy o zakład, że znalazleś tutaj swoja przyczynę. Jeśli dopracowanie jadłospisu i bezwzględna samokontrola nie przyniesie rezultatu, idź do lekarza. Mogą za tym stać zaburzenia metaboliczne i hormonalne.

W diecie jest miejsce na wszystko – ale trzeba to liczyć. Zdrowe jedzenie ma tak samo tuczące kalorie jak to wysokoprzetworzone. Jeden dzień w tygodniu bez trzymania diety, nadrobić deficyt wypracowany przez pozostałe 6 dni. 

Jeśli nie znasz sie  na komponowaniu jadłospisów i nie wiesz jak to wszystko policzyć, skonsultuj się z dietetykiem. On opracuje dla Ciebie rozkład posiłków zgodny z zapotrzebowaniem kalorycznym – realizując go, osiągniesz sukces.


Bibliografia:

Geda, N.R., Feng, C.X. & Yu, Y. Examining the association between work stress, life stress and obesity among working adult population in Canada: findings from a nationally representative data. Arch Public Health 80, 97 (2022). https://doi.org/10.1186/s13690-022-00865-8.

Hargens TA, Kaleth AS, Edwards ES, Butner KL. Association between sleep disorders, obesity, and exercise: a review. Nat Sci Sleep. 2013 Mar 1;5:27-35. doi: 10.2147/NSS.S34838. PMID: 23620691; PMCID: PMC3630986.

Mogą Ci się spodobać

Ile tłuszczu dziennie powinieneś jeść? Redukcja i masa u obu płci

Data publikacji 25.11.2022

Przeczytasz w 7 minut 14 wyświetleń

Tłuszcz to równie ważny makroskładnik, co węglowodany i białko. Mimo […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 38 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 45 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Wysokokaloryczne produkty, które warto jeść na redukcji – 10 źródeł wielu dobrych kalorii

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 59 wyświetleń

Bezwzględne cięcie kalorii na redukcji to już przeżytek. Dzisiaj, zamiast […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 81 wyświetleń

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 75 wyświetleń

Trudności z przybraniem na wadze są równie poważnym problemem, co […]

Erytrytol – czy jest zdrowy? Badania naukowe

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 92 wyświetleń

Dieta bez cukru? Żaden problem – dzisiaj, erytrytol kupisz nawet […]

Czy ksylitol jest zdrowy? Badania i porównania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 134 wyświetleń

W ostatnich latach, ksylitol zyskuje coraz większą popularność, jako zamiennik […]

Tanie źródło białka – jak zrobić mięśnie i nie zbankrutować? Kilkanaście opcji

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 139 wyświetleń

Kiedy chcesz zrobić mięśnie, nie musisz wydawać kroci na jedzenie […]

Ile białka ma kurczak? Pierś, udka, skrzydełka

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 120 wyświetleń

Nie istnieje bardziej kulturystyczne danie, niż kurczak z ryżem. Na […]

Co zrobić z białek oprócz bezy? 10 propozycji

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 60 wyświetleń

Po ostatnim gotowaniu zostało Ci kilka białek jaj? Schowaj je […]

Ile białka jest w jajku i jak najlepiej je jeść?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 124 wyświetleń

Jajka to superżywność! To, ile walorów odżywczych, witamin, minerałów i […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 94 wyświetleń

Dieta bez cukru białego? Nic prostszego – na rynku żywności […]

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 158 wyświetleń

Dla wypracowania estetycznej sylwetki niezbędna jest nie tylko budowa masy […]

10 pomysłów na posiłek przedtreningowy – na słodko i na wytrawnie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 97 wyświetleń

Prawidłowo skomponowany posiłek przedtreningowy może odmienić Twój trening! Dzięki niemu, […]

Co to jest redukcja i czym się różni od odchudzania?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 140 wyświetleń

Najpierw masa, potem redukcja! O co chodzi na masie? Oczywiście […]

Ciastka Belvita – czy są zdrowe i naprawdę idealne na śniadanie?

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 341 wyświetleń

Ciasteczka Belvita to produkt, który od lat widzimy w telewizji, […]

Jakie witaminy ma banan? Odżywcze i praktyczne właściwości bananów

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 133 wyświetleń

Banan to jeden z najbardziej sportowych owoców ostatnich lat! Obowiązkowy […]

Co jeść przed treningiem, żeby poszedł zgodnie z planem?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 162 wyświetleń

Prawidłowo skomponowany posiłek przed treningiem może być prawdziwą rewolucją w […]

Dieta bez cukru – czy to zdrowa decyzja?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 263 wyświetleń

Świat dietetyki grzmi – ludzie spożywają za dużo cukru! Wszechobecność […]

Siłownia bez diety – czy będą jakieś efekty?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 187 wyświetleń

Najprostszy sposób, aby zadbać o siebie, to zacząć ćwiczyć i […]

Co jeść na redukcji, żeby była skuteczna i zdrowa?

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 96 wyświetleń

Redukcja może być przyjemna. Może też być trudna, ciężka, niezdrowa […]

Jak jeść więcej warzyw? 10 trików – zamiast suplementacji witamin!

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 95 wyświetleń

Jak sprawić, by dieta była pełna witamin? Oczywiście jeść warzywa […]

Co jeść po treningu siłowym? 7 inspiracji na posiłki potreningowe

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 402 wyświetleń

Poćwiczone? Więc czas wrzucić coś na ząb! Co jeść po […]

Jak wytrwać na diecie? 10 porad i 1 ostrzeżenie

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 77 wyświetleń

Podjąłeś decyzję o zmianie? To już wielki krok. Teraz czas […]

Śniadanie na słodko – 7 pomysłów na słodkie śniadania. Bez owsianki!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 122 wyświetleń

Nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie dnia, niż pożywne, smakowite […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1080 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 2250 wyświetleń

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Co jeść żeby przytyć? 8 produktów, które Ci w tym pomogą

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 164 wyświetleń

Chcesz raz na zawsze skończyć ze zbyt szczupłą sylwetką? To […]

Wahania wagi – skąd się biorą? Wyjaśniamy wzrost i nagły spadek wagi!

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 126 wyświetleń

Jesteś na diecie, ćwiczysz, trzymasz się swoich założeń, a nagle… […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się