Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Suplementy|Odżywka białkowa zamiast śniadania – kiedy to robić i czy w ogóle?

Odżywka białkowa zamiast śniadania – kiedy to robić i czy w ogóle?

28.01.2022

Odżywka białkowa zamiast śniadania – kiedy to robić i czy w ogóle?

Lubisz solidnie pospać? Chyba każdemu z nas zdarzyło się przedłużyć drzemkę i zrezygnować ze śniadania by zdążyć do pracy! Czy odżywka białkowa na śniadanie to racjonalny pomysł żywieniowy?

Czy odżywka może zastąpić posiłek?

Odżywki białkowe to źródło wszystkich aminokwasów niezbędnych do życia. Wbrew pozorom, nie są pomysłem szalonego naukowca – to zwykła serwatka poddana filtracji. Nie ma w niej wiele tłuszczu i węglowodanów – przynajmniej 70% stanowi czyste białko.

Białko do doskonały makroskładnik na śniadanie. Syci na długo, dostarcza budulca, a jego źródła smakują całkiem nieźle! Na rynku mamy do wyboru dziesiątki wariantów smakowych odżywek, nie zapominajmy też o mięsie, jajkach czy wędzonej rybie na kanapkę. Czy jednak całkowite zastąpienie śniadania białkowym koktajlem jest rozsądne? Teoretycznie nie powinno zaszkodzić żadnemu sportowcowi, ale nie uważamy tego za dobre rozwiązanie.

Skoro śniadanie ma dostarczyć energii na najintensywniejszą część dnia, powinniśmy dostarczyć organizmowi maksymalna ilość tego co jest mu potrzebne. Węglowodany złożone rozbudzą i dodadzą sił przez wiele godzin. Tłuszcz – potrzebny w każdej diecie – zadba o poczucie sytości i pozwoli witaminom A, D, E, K się rozpuścić. Przyda się także błonnik pokarmowy oraz owoce czy warzywa jako źródła witamin i minerałów. Zróżnicowane śniadanie to o wiele lepszy pomysł niż czyste białko.

Przez całą noc gdy śpimy, organizm pości. Śniadanie ma za zadanie postawić go na nogi, nadrobić braki powstałe przez noc oraz pomóc miło rozpocząć dzień. Kto nie lubi jeść ciekawie, smacznie i kolorowo? Zachęcamy, by odżywka zamiast posiłku pojawiała się w menu tylko okazjonalnie, gdy naprawdę nie ma wyjścia.

Warto kompleksowo dbać o odżywianie, kształtować dobre nawyki oraz rozpieszczać swoje ciało dostarczaniem w każdym posiłku wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dieta to podstawa dobrej kondycji sportowca!

Białko na śniadanie – komponent zróżnicowanego posiłku

Oczywiście nie jest tak, że odżywki białkowe powinniśmy całkowicie wyeliminować ze śniadaniowego menu. Są świetnym sposobem na uzupełnienie posiłku o białko. Na ich bazie można przygotować świetne omlety, smakowe owsianki czy… jednoporcjowe ciasta! W kombinacji ze zbożowymi produktami, jajkami czy owocami białko na śniadanie to bardzo dobry pomysł.

Dla śpiochów – tak, takie posiłki bez problemu wytrzymają noc w lodówce. Przygotowanie ich dzień wcześniej pozwoli na tak długą drzemkę jak tylko nam odpowiada!

Odżywka białkowa na śniadanie a brak apetytu

Czysta odżywka białkowa na śniadanie może spowodować brak apetytu przez resztę dnia. To koszmar każdego sportowca na masie, ale i na redukcji zejście do niebezpiecznych wartości deficytu kalorycznego nie jest niczym dobrym. Rozpuszczone białko na śniadanie może zakłócić realizację założonego planu dietetycznego i utrudnić wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych.

Sycące (aż za bardzo) właściwości odżywki to zasługa nie tylko struktury białek. Smakowa odżywka często jest bardzo intensywna, a wręcz okropnie słodka. Przyjęcie jej na pusty żołądek może powodować dyskomfort – niektóre osoby odczuwają po takim porannym koktajlu lekkie mdłości.

Odżywka białkowa na śniadanie – kiedy to ma sens?

Niektórzy sportowcy lubią ćwiczyć wczesnym rankiem, zanim na dobre zacznie się ich dzień. Trenowanie na czczo nie jest korzystne dla mięśni – w celu pozyskania energii organizm poddaje je procesom katabolicznym. Poza tym, trudno zrobić solidny trening bez świeżo dostarczonej energii.

Jeśli mamy przed sobą poranny trening, białkowy koktajl może być dobrym pierwszym posiłkiem. Cukier w odżywce dostarczy trochę niezbędnej energii, a proteiny ochronią mięśnie przed zniszczeniami.

Jest jednak jeden warunek opłacalności tego rozwiązania – po ćwiczeniach zjadamy porządne śniadanie. Prawdziwe śniadanie! Na takie okazje warto wybierać lekkie smakowo odżywki, które nie ,,zmulą”, a na treningu bezlitośnie się zmęczyć, by zgłodnieć!

 

Odżywka białkowa na śniadanie teoretycznie nie zaszkodzi, ale nie jest dobrym wyborem picie jej bez towarzystwa innych produktów. Każdy główny posiłek sportowca powinien być zdrowy, zróżnicowany, odżywiający całe ciało a nie tylko muskuły. Warto włączyć białko do menu jako składnik śniadania i kompleksowo dbać o swoje zdrowie, a odżywki traktować tylko jako uzupełnienie! Dzięki temu na dłuższą metę osiągniemy dużo lepsze wyniki niż ,,żyjąc białkiem”.

Budowa masy mięśniowej to nie przelewki! Poza podażą białka trzeba zadbać o wiele innych kwestii związanych z dietą – przeczytaj tutaj: https://sportodzywki.pl/budowa-masy-miesniowej-a-odzywianie/!

 

Bibliografia:

Benardot D., Advanced Sports Nutrition. Fine-tune your food and fluid intake for optimal training and performance, 2012.

Zając A. i inni, Żywienie i suplementacja w sporcie, rekreacji i stanach chorobowych, Katowice 2014.

Artykuł Adama Jankowskiego, specjalisty ds. żywienia i suplementacji: https://www.fabrykasily.pl/suplementy/czy-odzywka-bialkowa-moze-zastapic-zwykly-posilek

Artykuł Tadeusza Sowińskiego – 5 błędów przy stosowaniu odżywek: https://potreningu.pl/artykuly/dietetyka-i-zdrowe-odzywianie/piec-najczesciej-popelnianych-bledow-przy-stosowaniu-odzywek-bialkowych-2764

Mogą Ci się również spodobać

Odżywka białkowa zamiast śniadania – kiedy to robić i czy w ogóle?

28.01.2022

Lubisz solidnie pospać? Chyba każdemu z nas zdarzyło się przedłużyć […]

Odżywki dostosowane do ćwiczeń – czy wiesz jakie wybrać?

Suplementy i odżywki to środki stosowane przez nie jedną osobę […]

Colostrum – co to jest i czy warto po nią sięgać?

Szukając informacji o suplementach dla sportowców prędzej czy później natrafisz […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Ornityna – działanie, które pomoże Ci zbudować masę!

Zwiększanie wiedzy o suplementach dla sportowców nigdy się nie kończy! […]

Po co Ci białko kurze w butelce?

Izolaty, gainery, carbo, boostery tlenku azotu a pomiędzy nimi… białka […]

Złoty korzeń – różeniec górski. Działanie przydatne sportowcom

Różeniec górski – działanie tej rośliny wykorzystywali już potężni Wikingowie. […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Mass Attack Red – najlepszy suplement na masę? Sprawdzamy skład!

Mass Attack Red to jeden z tych suplementów dla sportowców, […]