Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Witaminy i minerały|Suplementy diety dla kobiet w ciąży – o jakie składniki mineralne zadbać w tym okresie?

Suplementy diety dla kobiet w ciąży – o jakie składniki mineralne zadbać w tym okresie?

09.09.2021

Suplementy diety dla kobiet w ciąży – o jakie składniki mineralne zadbać w tym okresie?

Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że każdej przyszłej mamie zależy na doskonałym rozwoju noszonego dziecka. Po zajściu w ciążę całkowicie zmieniamy styl życia – odstawiamy używki, niezdrową żywność, unikamy stresu. Poza tym, będąc w ciąży – a także już ją planując – powinnyśmy zainteresować się preparatami suplementacyjnymi. Zdrowie matki warunkuje zdrowie jej potomka! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz jakie witaminy w ciąży powinnaś suplementować oczekując na malucha.

Co na wstępie?

Zanim dowiesz się jakie witaminy w ciąży brać irozpoczniesz suplementację zapoznaj się z aktualnymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników co do postępowania w tym zakresie z kobietami ciężarnymi. Najświeższe zalecenia pochodzą z lipca 2020 i na nich bazuje artykuł, ale do czasu gdy go czytasz coś mogło się zmienić!

Przed zakupieniem kompletu preparatów należy wykonać cały szereg badań zleconych przez ginekologa. Po konsultacji z lekarzem i ustaleniu na podstawie wyników jakie suplementy w ciąży powinnaś przyjmować postaw na sprawdzonych dostawców preparatów i zaufanych producentów. W kwestii zdrowia nie ma miejsca na niepewności.

Jakie suplementy w ciąży? Suplementacja żelaza

Codzienna zbilansowana dieta powinna w stu procentach pokrywać zapotrzebowanie na żelazo. Niemniej, wzrasta ono w okresie ciąży, a anemia wśród przyszłych mam nie jest niestety wyjątkowa, żelazo jest więc zalecane gdy chodzi o to jakie suplementy brać w ciąży. Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży oscyluje w okolicy 1-1,2 g na dobę, a z tego aż około 600 mg potrzebuje płód do rozwijania się. Zależnie od trymestru ciąży lekarz będzie manipulował dawkami żelaza w taki sposób, by ani mamie ani maleństwu nie zabrakło tego ważnego mikroskładnika.

Jakie witaminy w ciąży? Foliany a ciąża

Kwas foliowy to niezwykle ważny związek chemiczny – bez witaminy B9 nie ma mowy o prawidłowym rozwoju dziecka! Ze względu na to, że kwas foliowy jest bardzo wrażliwy na działanie światła, w zasadzie nie ma możliwości dostarczenia go w odpowiedniej ilości z pokarmów. 

Suplementację folianów powinno się rozpocząć zaraz po podjęciu decyzji o staraniu się o potomka. Najlepiej by przed poczęciem trwała przez kilka miesięcy. 

Jakie suplementy w ciąży na samym początku? Kwas foliowy jest szczególnie ważny w pierwszych tygodniach.. Odpowiada za namnażanie nowych komórek, a to w pierwszym trymestrze kształtują się podstawowe układy w ciele malucha. Niezadbanie o wysoki poziom kwasu foliowego może skutkować poważnymi wadami rozwojowymi a nawet poronieniem.

Jakie suplementy brać w ciąży?

Jod jest podstawą w składu hormonów syntezowanych przez tarczycę, odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg ciąży. Odpowiednio wysoka podaż jodu w organizmie matki zmniejsza ryzyko problemów z rozwojem układu nerwowego, krwionośnego oraz pokarmowego u płodu. Niedobór tego pierwiastka może natomiast wiązać się z trudnościami z donoszeniem ciąży czy komplikacjami okołoporodowymi.

Kwas omega-3 czyli DHA 

Czy wiedziałaś, że ludzki mózg aż w 60% składa się z tłuszczu? Nic dziwnego, że lipidy są dla nas tak ważne nie tylko w czasie oczekiwania na potomstwo. Jakie witaminy w ciąży i nie tylko?. Po zajściu w ciążę wzrasta zapotrzebowanie na ,,dobre tłuszcze”, a dokładniej na kwasy tłuszczowe nienasycone. Należy do nich DHA – jego wysoka podaż redukuje ryzyko wad rozwojowych układu nerwowego malucha. Ponadto, omega-3 wpływa na wzrok płodu, a po urodzeniu także na rozwój psychosomatyczny – u jego podstaw leży w końcu właśnie układ nerwowy.

Jakie witaminy w ciąży? Witamina D 

Niedobór słonecznej witaminy D to stały problem w Polsce. Szczególnie podczas ciąży powinnaś zdecydować się na suplementację. Witamina D odpowiada między innymi za gospodarowanie fosforem i wapniem budującym kościec płodu. Wysoka podaż to zwiększone wchłanianie tych związków, a więc mocniejsze kości malucha. Witamina D wpływa także na cały szereg innych procesów w organizmie – jeżeli jej nie suplementujesz a planujesz zajść w ciążę, niezwłocznie zacznij! To jakie witaminy w ciąży będziemy suplementować wpłynie nie tylko na rozwój dziecka, ale nawet na całe jego życie!

To jakie suplementy w ciąży brać to szeroki temat, który w szczegółach należy skonsultować z ginekologiem prowadzącym. Troskliwy lekarz opracuje kompleksowy plan suplementacji i będzie miał rozwój malucha na oku. Pamiętaj, by w kwestii zdrowia nigdy nie kombinować na własną rękę.

Suplementacja witamin może być bardzo smaczna! Dowiedz się jakie jagody zawierają cała masę dobroczynnych substancji – czytaj tutaj: https://sportodzywki.pl/jakie-jagodowe-suplementy-diety-stosowac/.

Mogą Ci się również spodobać

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

13.06.2021

Soniczne szczoteczki do zębów z roku na rok cieszą się […]

Trening i ćwiczenia z gumami – co trzeba wiedzieć o gumach oporowych?

Gumy oporowe to prosty, funkcjonalny i niedrogi sprzęt treningowy, który […]

Intensywny trening – po czym poznać, że ćwiczyłeś ZBYT ostro?

Intensywny trening to świetna sprawa, ale ze wszystkim da się […]

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów