Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Diety|Wahania wagi – skąd się biorą? Wyjaśniamy wzrost i nagły spadek wagi!

Wahania wagi – skąd się biorą? Wyjaśniamy wzrost i nagły spadek wagi!

Data publikacji 15.07.2022

Przeczytasz w 10 minut 126 wyświetleń

Wahania wagi – skąd się biorą? Wyjaśniamy wzrost i nagły spadek wagi!

Jesteś na diecie, ćwiczysz, trzymasz się swoich założeń, a nagle… waga wzrasta! Jak to możliwe? Spokojnie – wahania wagi dotyczą każdego. Wyjaśniamy, skąd bierze się wzrost wagi z dnia na dzień. Wzięliśmy pod lupę najpopularniejsze przyczyny – Twój bonus na wadze to na 90% wcale nie jest tłuszcz!

Sprawdziliśmy też, skąd bierze się nagły spadek wagi. Zgubiłeś suchą masę? Przeczytaj, a szybko ją znajdziesz!

Wahania wagi – czy można przytyć w jeden dzień?

Jeden kilogram tłuszczu to 7500-800 kcal. Tyle nadprogramowych kalorii musisz dostarczyć, by zaobserwować wzrost wagi wynikający z przyrostu tkanki tłuszczowej. A nawet więcej, bo organizm zuzywa kalorie tez na przerobienie energii w fizyczny tłuszczuk

Przytycie z tłuszczu w jeden dzień jest możliwe, gdy urządzisz sobie cheat-day na wiele tysięcy kalorii. Czasami takie cheat days robią sobie internetowi fit-influencerzy. Ta praktyka nie ma naukowego poparcia, ale dobrze się klika.

Idąc ich śladem, rzeczywiście możesz nieco przytyć z tłuszczu w jeden dzień dietetycznej rozpusty. To czysta fizyka. Po kilku-kilkunastu dniach na diecie o ujemnym bilansie kalorycznym, z powrotem spalisz ten tłuszczyk.

wzrost wagi po dużym posiłku fast food
Czy jednorazowe wyjście na drinka i burgera z przyjaciółmi spowoduje trwały wzrost wagi? Nie! Nie wchodź na wagę następnego dnia, bo tylko się zdenerwujesz.

W praktyce jest tak, że trzymając się normalnych, zdrowych praktyk dietetycznych, w jeden dzień nie da się ani schudnąć, ani przytyć. Przyrost, jak i spadek masy ciała to proces. W jego trakcie, wahania wagi są całkowicie naturalne.

Zjedzenie dużej czekolady, ucztowanie na weselu, ciężki tydzień odreagowany wypadem do fast-foodu – na drugi dzień zauważysz nagły wzrost wagi o 1-2 kilogramy. Nie będą to jednak 1-2 kilogramy tłuszczu.

Więc co to będzie? Czytaj dalej!

Wzrost wagi po złamaniu zasad diety 

Stało się. Twoja dieta legła w gruzach po weekendzie spędzonym u rodziny. Po powrocie do domu stajesz na wadze i widzisz wyrok – przytyłeś 3 kilogramy w 2 dni!

Nagły wzrost wagi widzimy szczególnie po objedzeniu się węglowodanami. Prawdopodobnie tym właśnie złamałeś zasady swojej diety. Słodycze i fast-food podczas redukcji kuszą, jak nigdy wcześniej. 

Takie wahania wagi po jednorazowym odstępstwie to nie tłuszcz, a woda, glikogen mięśniowy i treść jelitowa. Zwiększona ilość cukru i soli powoduje zatrzymanie wody w organizmie oraz odłożenie części węglowodanów w mięśniach, jako paliwa zapasowego. poza tym, w Twoich jelitach wciąż znajdują się pozostałości po uczcie. Nie była bogata w błonnik, prawda?

Wahania wagi po złamaniu diety – co robić?

Nic. Wróć do założeń dietetycznych, a za 2-3 dni waga wróci do wcześniejszej wartości. W żadnym wypadku nie poddawaj się – zupełnie nic się nie stało. Nawet zawodowi sylwetkowcy czasem ,,płyną” z jedzeniem, a i tak świetnie wyglądają. Zignoruj wahania wagi i kontynuuj proces dążenia do wymarzonego ciała.

wahania wagi objadanie się
Tak się skończy pokutna głodówka. Nie sprawdzaj na sobie.

Widząc wzrost wagi, nie urządzaj sobie głodówki, bo wpadniesz w błędne koło. Po głodówce, rzucisz się na jedzenie. Waga znowu wzrośnie, znowu się przegłodzisz, znowu objesz. I tak w kółko. Zaburzenia odżywiania tylko na to czekają.

Oprócz tego, przemyśl swój stosunek do diety. Dlaczego niewidoczny wizualnie wzrost wagi powoduje u Ciebie panikę i zniechęcenie? Porzuć też okropna praktykę kontroli wagi po objedzeniu się. Szkoda psuć sobie nerwy.

Nagły wzrost wagi po imprezie – co to?

Suto zakrapiana impreza, przekąski i… nagły przyrost wagi na drugi dzień. Jakim cudem, skoro przetańczyłeś całą noc, a z drugiego końca miasta wracałeś pieszo?

Alkohol odwadnia. Organizm broni się przed tym, zatrzymując wodę. Swoje dołożyły także słone przekąski i słodkie drinki. Jedno wielkie zatrzymanie wody.

Wzrost wagi po imprezie – co robić?

Uzupełnij nawodnienie i witaminy. Nie po to, by zwalczyć wahania wagi. Po to, by odżywić ciało, pomóc wątrobie usunąć toksyny i udobruchać resztę organizmu zatrutego alkoholem. Wzrost wagi wkrótce zniknie – po nawodnieniu, ciało przestanie magazynować wodę. 

zatrzymywanie wody wzrost masy ciała a słone przekąski
Co przekąsiłeś do piwa? Sól. To normalne, że napompowałeś się wodą.

Gdy następnym razem przesadzisz z alkoholem i przekąskami, proces się powtórzy. 

Wahania wagi – skąd się bierze wzrost wagi po treningu?

Na ostatnim treningu dałeś z siebie wszystko. Dumny, idziesz sprawdzić, jakie rezultaty przyniosło wylewanie siódmych potów. A na wadze widzisz kilogram więcej. Horror.

Nie horror, a woda i glikogen. Naturalna adaptacja treningowa.

Trening powoduje mikrouszkodzenia. Mikrouszkodzenia to stan zapalny. Stan zapalny zaś, powoduje gromadzenie się wody. Ta ma osłonić włókna mięśniowe, tworząc im przyjazne warunki do regeneracji. Poza tym, mięśnie poddawane treningowy gromadzą glikogen, by mieć pod ręką paliwo na następny raz

Nie przejmuj się, gdy po miesiącu treningów waga stoi w miejscu, lub widzisz wahania wagi na przestrzeni tygodni. To nie oznacza, że Twoja dieta i ćwiczenia nie działają. Działają, ale ich efekty… ważą swoje. I nie jest to waga z tkanki tłuszczowej.

Wzrost wagi po treningu – co robić?

Wyrzucić wagę. Mierz obwody, rób zdjęcia, zwróć uwagę na to, jak leżą na Tobie ubrania. Nagły wzrost wagi z dnia na dzień, spowodowany treningiem, nie jest widoczny gołym okiem. Gdyby nie ta głupia waga łazienkowa, nawet byś o nim nie wiedział.

mierzenie obwodów zamiast ważenia
Wzrost wagi po treningu? Lustro, centymetr i ubrania to lepszy miernik progresu.

Ćwicz, trzymaj się diety, a wahania wagi nie będą znaczyły zupełnie nic. Raz w miesiącu zważ się na siłowni, na porządnej wadze, wskazującej procentowy udział tkanki tłuszczowej, wody i mięśni. Ona pokaże Twój progres.

Wzrost wagi przed okresem – dlaczego?

Większośc kobiet zauważa przed okresem zwiększony obwód brzucha. Na wadze jest 1-3 kilogramów różnicy. Czują się ociężałe, osłabione, nieatrakcyjne, a wahania wagi tego nie poprawiają

To wszystko wina hormonów – zatrzymują wodę. 1-3 kilogramów to normalne wahania wagi na kilka dni przed miesiączką. Jeżeli okresowi towarzyszą zachcianki i objadanie się, może być wyższy – wyżej dowiedziałeś się, dlaczego.

Wzrost wagi przed okresem – co robić?

Wahania wagi powiązane z menstruacją to normalna sprawa. Niemniej, jeżeli obserwujesz przyrosty wyższe niż 3 kilogramy, a apetytu nie da się zahamować,  skonsultuj się z ginekologiem. Tak duży wzrost wagi przed okresem i problemy natury ,,jedzeniowej” mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych. 

wzrost wagi przed okresem opuchnięty brzuch
Wzrost wagi przed okresem? Do dotyczy nawet kulturystek – planują starty w zawodach uwzględniając cykl menstruacyjny.

Jeśli chcesz kontrolować wagę, rób to raz w miesiącu, w tej samej fazie cyklu. Na przestrzeni miesiąca kobiety obserwują i wzrost wagi, i spadek. Ah, hormony. 

Wzrost wagi po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych i innych leków

Wahania wagi po zmianach w przyjmowaniu leków hormonalnych dotyczą głównie kobiet. Branie i odstawianie antykoncepcji hormonalnej to rewolucja dla organizmu. A na rewolucje, organizm reaguje zatrzymaniem wody. Jeżeli po odstawieniu leków zaobserwowałaś nagły wzrost wagi, mimo braku zmian w diecie, na wadze wyświetla się właśnie nadmiar płynów.

Co innego, gdy wzrost wagi po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych wynika z nadmiernego apetytu. On również bierze się z hormonalnej burzy. Kiedy zachcianki nie ustają, a Ty wciąż jesz dużo więcej niż zwykle, wahania wagi faktycznie oznaczają po prostu tycie.

To samo dotyczy nagłego wzrostu wagi w przypadku innych leków, ingerujących w układ hormonalny. Niektóre medykamenty (np. psychotropy i leki sterydowe na choroby autoimmunologiczne) budzą wilczy głód. Po rozpoczęciu terapii nimi, ludzie tyją nawet kilkanaście kilogramów. 

Tycie od leków dotyczy i kobiet, i mężczyzn. 

Wahania wagi od leków – co robić?

W jednym i drugim przypadku – zatrzymanie wody i nadmierny apetyt – wahania wagi trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym. Niech nie przychodzi Ci do głowy samodzielne kombinowanie z lekarstwami. 

wzrost wagi po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych co robić
Wzrost i spadek wagi po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych dotyka wiele kobiet. Jest możliwy tez przy innych lekarstwach. To sprawa dla lekarza.

Pamiętaj o priorytetach. Zdrowie jest najważniejsze. Wagę schowaj do szafy, albo od razu wyrzuć do śmietnika.

Wahania wagi w ciągu dnia – co je powoduje?

Rano waga pokazuje X kilogramów, a wieczorem o 3 kilogramy więcej? Nic dziwnego – do swojej masy dorzuć wszystko, co zjadłeś i wypiłeś w ciągu dnia. Dlatego, kontrolując wagę, trzeba ważyć się wcześnie rano, a czczo, po wypróżnieniu. Nigdy nie rób pomiarów po posiłkach.

Nagły spadek wagi z dnia na dzień – po przejściu na dietę

Zacząłeś się zdrowo odżywiać, zrobiłeś sobie detoks lub głodówkę? Spadek wagi z dnia na dzień to nie nagłe zrzucenie tkanki tłuszczowej. Gdy drastycznie obcinasz kalorie i rezygnujesz z dużych ilości węglowodanów, tracisz glikogen i wodę.

To właśnie stoi za ,,rewolucyjnym” dietami cud. Cud, gdyby to był tłuszcz. Nagły spadek wagi na przestrzeni dni zauważysz w lustrze, ale to wcale nie jest spadek procentowego udziału tkanki tłuszczowej. Gdy zaczniesz jeść więcej, odzyskasz kilogramy.

nagły spadek wagi na diecie sokowej
Dieta sokowa? Opróżni jelita – nie magazyn tłuszczowy.

Detoksy sokowe i posty warzywne powodują z kolei oczyszczenie jelit dzięki dużemu spożyciu błonnika pokarmowego. Zwiększona częstotliwość wypróżniania to ponownie, nie wydalanie tłuszczu, a zalegającego pokarmu. Ciało zaabsorbowało kalorie.

Pamiętaj – spalana tkanka tłuszczowa jest wydychana, nie wydalana z kałem i moczem.

Nagły spadek wagi po treningu

Spadek wagi po treningu obserwują głównie wytrzymałościowcy – biegacze i kolarze długodystansowi. Dotyczy to też zawodników sportów zespołowych, ktorzy dużo i długo biegają. Piłkarze tracą na jednym meczu nawet 5 kilogramów. Hokeiści – 2 kilogramy.

Wynika to z utraty wody. Wypocili kilogramy. Po uzupełnieniu nawodnienia, wrócą. Tak więc, jeśli po długiej sekcji cardio wejdziesz na wagę i zobaczysz nagły spadek wagi… napij się.

Spadek wagi po przerwie od ćwiczeń

Czy można schudnąć opuszczając treningi? Tak – schudnąć z wody i glikogenu. Brak stanów zapalnych sprawia, że mięśnie uwalniają wodę. Nie czując potrzeby przygotowania się na trening, organizm gromadzi także mniej glikogenu mięśniowego.

Robiąc sobie deload – kilku-kilkunastodniową przerwę od treningu siłowego – spodziewaj się wahania wagi. Spokojnie! Utrata mięśni zaczyna się dopiero po 2 tygodniach bez aktywności. Łap za sztangę, węglowodany i wodę, a szybko odzyskasz masę.

Wahania wagi a suplementacja

Przyrost wagi lub przeciwnie – nagły spadek wagi – są dobrze znane osobom przyjmującym monohydrat kreatyny. Monohydrat zatrzymuje wodę w mięśniach (do 3 kilogramów). Inne formy kreatyny – jabłczan, orotan, fosforan etc. – tego nie robią.

kreatyna a zatrzymanie wody
Zmieniłeś kreatynę na inną formę niż monohydrat? Wahania wagi to norma.

Jeśli właśnie zacząłeś brać monohydrat, i Twoja waga wzrosła – to woda. Niestety, nie tkanka mięśniowa. Odstawiłeś monohydrat i przerzuciłeś się na inną formę kreatyny? Spadek wagi oznacza utratę ,,monohydratowej” wody. Kreatyna wciąż działa, a wypracowane mięsnie są na swoim miejscu.

Wahania wagi – kiedy iść do lekarza?

Żadna z okoliczności wahania wagi nie pasuje do Twojego przypadku? Czas to sprawdzić. Niepohamowany apetyt może mieć podłoże emocjonalne bądź hormonalne. Duże zatrzymania wody – między innymi kardiologiczne. Spadek wagi – szczególnie postępujący – to alarmujący sygnał słusznie kojarzony z chorobami.

Nagły wzrost wagi z dnia na dzień zdarza się każdemu. Wynika z błędów dietetycznych i adaptacji treningowych. Nagły spadek wagi o 2-3 kilogramy to też jeszcze nie powód do niepokoju. Jeżeli jednak zmiany postępują, wahania wagi są duże i obserwujesz inne zmiany w samopoczuciu, idź do lekarza.


Wymieniliśmy wszystkie popularne przyczyny wahania wagi. Woda, glikogen, treść jelitowa – to one powodują przyrost wagi i spadek masy ciała. Tłuszcz oraz poziom tkanki mięśniowej są ostatnie w kolejce. Duże wahania wagi z dnia na dzień to sprawa dla lekarza, a drobnymi zupełnie się nie przejmuj.

Skontroluj wagę za kilka dni, albo – jeszcze lepiej – znieś sprzęt do piwnicy i postaw na inne metody kontroli progresu. Kawałek ciasta nie cofnie Twojej redukcji o miesiąc. Opuszczenie dwóch treningów nie zmieni mięśni w budyń. I nie wierz w moc detoksów ani głodówek. Co do diet cud – cud, gdybyś w kilka dni zrzucił kilka kilogramów tłuszczu.


Bibliografa:

Turicchi J, O’Driscoll R, Horgan G, Duarte C, Palmeira AL, Larsen SC, Heitmann BL, Stubbs J. Weekly, seasonal and holiday body weight fluctuation patterns among individuals engaged in a European multi-centre behavioural weight loss maintenance intervention. PLoS One. 2020 Apr 30;15(4):e0232152. doi: 10.1371/journal.pone.0232152. PMID: 32353079; PMCID: PMC7192384.

Orsama AL, Mattila E, Ermes M, van Gils M, Wansink B, Korhonen I. Weight rhythms: weight increases during weekends and decreases during weekdays. Obes Facts. 2014;7(1):36-47. doi: 10.1159/000356147. Epub 2014 Jan 31. PMID: 24504358; PMCID: PMC5644907.

Kreitzman SN, Coxon AY, Szaz KF. Glycogen storage: illusions of easy weight loss, excessive weight regain, and distortions in estimates of body composition. Am J Clin Nutr. 1992 Jul;56(1 Suppl):292S-293S. doi: 10.1093/ajcn/56.1.292S. PMID: 1615908.

Kutz MR, Gunter MJ. Creatine monohydrate supplementation on body weight and percent body fat. J Strength Cond Res. 2003 Nov;17(4):817-21. doi: 10.1519/1533-4287(2003)017<0817:cmsobw>2.0.co;2. PMID: 14636103.

Materiały portalu Żywienie Mistrzów (informacja nt. utraty wagi podczas meczów piłkarskich).

Materiały portalu Hokej.net (informacja nt. utraty wody podczas meczów hokeja).

Mogą Ci się spodobać

Ile tłuszczu dziennie powinieneś jeść? Redukcja i masa u obu płci

Data publikacji 25.11.2022

Przeczytasz w 7 minut 15 wyświetleń

Tłuszcz to równie ważny makroskładnik, co węglowodany i białko. Mimo […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 39 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 45 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Wysokokaloryczne produkty, które warto jeść na redukcji – 10 źródeł wielu dobrych kalorii

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 60 wyświetleń

Bezwzględne cięcie kalorii na redukcji to już przeżytek. Dzisiaj, zamiast […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 82 wyświetleń

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 76 wyświetleń

Trudności z przybraniem na wadze są równie poważnym problemem, co […]

Erytrytol – czy jest zdrowy? Badania naukowe

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 93 wyświetleń

Dieta bez cukru? Żaden problem – dzisiaj, erytrytol kupisz nawet […]

Czy ksylitol jest zdrowy? Badania i porównania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 135 wyświetleń

W ostatnich latach, ksylitol zyskuje coraz większą popularność, jako zamiennik […]

Tanie źródło białka – jak zrobić mięśnie i nie zbankrutować? Kilkanaście opcji

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 140 wyświetleń

Kiedy chcesz zrobić mięśnie, nie musisz wydawać kroci na jedzenie […]

Ile białka ma kurczak? Pierś, udka, skrzydełka

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 121 wyświetleń

Nie istnieje bardziej kulturystyczne danie, niż kurczak z ryżem. Na […]

Co zrobić z białek oprócz bezy? 10 propozycji

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 61 wyświetleń

Po ostatnim gotowaniu zostało Ci kilka białek jaj? Schowaj je […]

Ile białka jest w jajku i jak najlepiej je jeść?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 125 wyświetleń

Jajka to superżywność! To, ile walorów odżywczych, witamin, minerałów i […]

Słodziki czy cukier – co lepsze? Czy słodzik jest zdrowy? Badania i kontrowersje

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 95 wyświetleń

Dieta bez cukru białego? Nic prostszego – na rynku żywności […]

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 159 wyświetleń

Dla wypracowania estetycznej sylwetki niezbędna jest nie tylko budowa masy […]

10 pomysłów na posiłek przedtreningowy – na słodko i na wytrawnie

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 98 wyświetleń

Prawidłowo skomponowany posiłek przedtreningowy może odmienić Twój trening! Dzięki niemu, […]

Co to jest redukcja i czym się różni od odchudzania?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 141 wyświetleń

Najpierw masa, potem redukcja! O co chodzi na masie? Oczywiście […]

Ciastka Belvita – czy są zdrowe i naprawdę idealne na śniadanie?

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 342 wyświetleń

Ciasteczka Belvita to produkt, który od lat widzimy w telewizji, […]

Jakie witaminy ma banan? Odżywcze i praktyczne właściwości bananów

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 135 wyświetleń

Banan to jeden z najbardziej sportowych owoców ostatnich lat! Obowiązkowy […]

Co jeść przed treningiem, żeby poszedł zgodnie z planem?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 163 wyświetleń

Prawidłowo skomponowany posiłek przed treningiem może być prawdziwą rewolucją w […]

Dieta bez cukru – czy to zdrowa decyzja?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 263 wyświetleń

Świat dietetyki grzmi – ludzie spożywają za dużo cukru! Wszechobecność […]

Siłownia bez diety – czy będą jakieś efekty?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 187 wyświetleń

Najprostszy sposób, aby zadbać o siebie, to zacząć ćwiczyć i […]

Co jeść na redukcji, żeby była skuteczna i zdrowa?

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 96 wyświetleń

Redukcja może być przyjemna. Może też być trudna, ciężka, niezdrowa […]

Jak jeść więcej warzyw? 10 trików – zamiast suplementacji witamin!

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 95 wyświetleń

Jak sprawić, by dieta była pełna witamin? Oczywiście jeść warzywa […]

Co jeść po treningu siłowym? 7 inspiracji na posiłki potreningowe

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 402 wyświetleń

Poćwiczone? Więc czas wrzucić coś na ząb! Co jeść po […]

Jak wytrwać na diecie? 10 porad i 1 ostrzeżenie

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 78 wyświetleń

Podjąłeś decyzję o zmianie? To już wielki krok. Teraz czas […]

Śniadanie na słodko – 7 pomysłów na słodkie śniadania. Bez owsianki!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 122 wyświetleń

Nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie dnia, niż pożywne, smakowite […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1080 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 2251 wyświetleń

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Co jeść żeby przytyć? 8 produktów, które Ci w tym pomogą

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 167 wyświetleń

Chcesz raz na zawsze skończyć ze zbyt szczupłą sylwetką? To […]

Wahania wagi – skąd się biorą? Wyjaśniamy wzrost i nagły spadek wagi!

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 127 wyświetleń

Jesteś na diecie, ćwiczysz, trzymasz się swoich założeń, a nagle… […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się